Trzysetowe starcie wielkoszlemowych mistrzyń. Niezwykły thriller Ukrainki

W Indian Wells (WTA 1000) doszło do trzysetowej konfrontacji Japonki Naomi Osaki z Amerykanką Sloane Stephens. Niesamowitym dreszczowcem było spotkanie ukraińskiej tenisistki Marty Kostiuk z Belgijką Maryną Zaniewską.

Łukasz Iwanek
Naomi Osaka i Sloane Stephens PAP/EPA / JOHN G MABANGLO / Na zdjęciu: Naomi Osaka i Sloane Stephens
Od środy trwa prestiżowy turniej w Indian Wells, który wrócił do kalendarza na marcowy termin. W ubiegłym roku odbył się w październiku. W czwartek doszło do starcia dwóch wielkoszlemowych mistrzyń, których w tej chwili nie ma w Top 30 rankingu. Naomi Osaka (WTA 38) zwyciężyła 3:6, 6:1, 6:2 Sloane Stephens (WTA 78). Dla Japonki był to pierwszy mecz od stycznia, gdy uległa Amandzie Anisimovej w III rundzie Australian Open.

W pierwszym secie Osaka prowadziła 3:1, by stracić pięć gemów z rzędu. W drugiej partii wiodła prym i uzyskała trzy przełamania. W decydującej odsłonie Japonka odrodziła się ze stanu 0:2 i 15-40. W trzecim gemie odparła w sumie trzy break pointy. W pięciu ostatnich gemach zdobyła 20 z 26 punktów.

W ciągu godziny i 53 minut Osaka obroniła 12 z 17 break pointów i wykorzystała osiem z 14 szans na przełamanie. W dwóch poprzednich spotkaniach tych tenisistek, w Acapulco (2016) i fazie grupowej WTA Finals (2018), lepsza była Stephens. Osaka w Indian Wells triumfowała w 2018 roku. Kolejną rywalką Japonki będzie Weronika Kudermetowa.

Dramatyczną batalię stoczyły Marta Kostiuk (WTA 54) i Maryna Zaniewska (WTA 68). Zwyciężyła Ukrainka 6:7(5), 7:6(6), 7:5 po trzech godzinach i dziewięciu minutach. W pierwszym secie Belgijka obroniła trzy piłki setowe przy 5:6, a w tie breaku odrobiła straty z 2-4. Losy drugiej partii również rozstrzygnął tie break. Zaniewska zmarnowała dwie piłki meczowe przy 6-4. W decydującej odsłonie Kostiuk od 3:5 zdobyła cztery gemy z rzędu. W spotkaniu miało miejsce 13 przełamań, z czego siedem dla Ukrainki.

Zaniewska pochodzi z Ukrainy (reprezentowała ten kraj w latach 2009-2016). Urodzona w Odessie tenisistka w ubiegłym roku w Gdyni zdobyła swój premierowy singlowy tytuł w głównym cyklu. W Indian Wells była o krok od wygrania pierwszego w karierze meczu w imprezie rangi WTA 1000. W Kalifornii wcześniej wystąpiła tylko raz. W 2014 roku nie przeszła kwalifikacji. Kostiuk po raz drugi bierze udział w tym turnieju. Wyrównała swój wynik z ubiegłego sezonu.

- Rodzice Maryny są w Ukrainie. Znajdują się w spokojniejszym miejscu, ale wszyscy się boją. Powiedziałam jej, że grała niesamowicie i że wszystko będzie dobrze. Z naszymi rodzicami wszystko będzie w porządku - mówiła Kostiuk o tym, czym podzieliła się z Zaniewską w momencie podziękowania za grę przy siatce. Kolejną rywalką 19-letniej Ukrainki, która mieszka we wsi Czajky pod Kijowem, będzie rozstawiona z numerem 20. Elise Mertens. Z Belgijką zmierzy się po raz pierwszy.

Alison van Uytvanck (WTA 58) pokonała 7:6(3), 6:4 Dalmę Galfi (WTA 105). W pierwszym secie Węgierka ruszyła w pogoń z 1:4. W 10. gemie obroniła piłkę setową, ale w tie breaku jej opór osłabł. W drugiej partii z 2:5 zbliżyła się na 4:5. Na więcej Belgijka nie pozwoliła rywalce. Kristina Kucova (WTA 77) zamieniła na przełamanie siedem z 18 szans i zwyciężyła 4:6, 6:4, 6:1 Elenę-Gabrielę Ruse (WTA 57).

Daria Saville (WTA 409) w kwalifikacjach rozprawiła się z Magdaleną Fręch. W turnieju głównym Australijka, która odbudowuje się po problemach zdrowotnych, wygrała 6:3, 6:2 z Shuai Zhang (WTA 41). W ciągu 91 minut tenisistka z Melbourne obroniła 12 z 13 break pointów i wykorzystała pięć z sześciu szans na przełamanie.

Program i wyniki turnieju kobiet

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Czy Naomi Osaka awansuje do III rundy turnieju w Indian Wells?