Niesamowita batalia w Dubaju. Pogromca Novaka Djokovicia zagra o tytuł

Kapitalne widowisko stworzyli w piątek w Dubaju Jiri Vesely i Denis Shapovalov. Czech był o krok od porażki, ale wyszedł z opresji i wystąpi w sobotnim finale imprezy rangi ATP 500.

Rafał Smoliński
Jiri Vesely PAP/EPA / ALI HAIDER / Na zdjęciu: Jiri Vesely
Jiri Vesely i Denis Shapovalov spotkali się po raz pierwszy w głównym cyklu. W czwartek Czech sprawił ogromną niespodziankę, eliminując z zawodów Novaka Djokovicia i pozbawiając go szansy na obronę miana lidera rankingu ATP. W piątek poszedł za ciosem i pokonał notowanego na 14. pozycji Kanadyjczyka 6:7(7), 7:6(2), 7:6(3).

W pierwszym secie Vesely prowadził już 3:0, lecz stracił przewagę. Potem miał jeszcze okazję wyjść na 5:3, ale Shapovalov obronił serwis. Ostatecznie decydował tie break, który był bardzo wyrównany. Najpierw Kanadyjczyk zmarnował setbola, potem uratował się przed porażką w partii otwarcia. Przy drugiej okazji "Shapo" posłał mocny forhend po linii i zakończył pierwszą część pojedynku.

Druga odsłona była tak wyrównana, że panowie nie wywalczyli ani jednego przełamania. Tym razem tie break padł łupem reprezentanta naszych południowych sąsiadów. Emocje sięgnęły zenitu w trzeciej partii. W połowie seta zrobiło się nerwowo. Vesely nie wykorzystał break pointów, po czym stracił serwis w dziewiątym gemie. W tak ważnym momencie Shapovalov był dwie piłki od triumfu, lecz dał się przełamać i zrobiło się po 5.

Leworęczny Czech wrócił do gry i zachował duży spokój. O zwycięstwie w spotkaniu zdecydował tie break. W nim Vesely wypunktował Shapovalova. Kapitalna akcja zakończona wolejem dała mu trzy piłki meczowe. Przy pierwszej Kanadyjczyk nie wytrzymał i wyrzucił forhend.

Po trzech godzinach i 11 minutach Vesely awansował do finału zawodów w Dubaju. Jako 123. tenisista świata (w poniedziałek powróci do Top 100) został najniżej notowanym finalistą w 30-letniej historii zawodów Dubai Duty Free Tennis Championships. W sobotę może zostać pierwszym kwalifikantem, który sięgnie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich po tytuł. Na jego drodze do trzeciego mistrzostwa w tourze stanie Rosjanin Andriej Rublow, który w piątek wyeliminował Huberta Hurkacza.

Dubai Duty Free Tennis Championships, Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie)