Andriej Rublow czekał od marca. Felix Auger-Aliassime bez drugiego triumfu w ciągu tygodnia

Felix Auger-Aliassime nie zdobył drugiego tytułu w ciągu siedmiu dni. W niedzielnym finale turnieju ATP 250 w Marsylii Kanadyjczyk w dwóch setach przegrał z Andriejem Rublowem, dla którego to pierwszy triumf od marca ubiegłego roku.

Marcin Motyka
Andriej Rublow PAP/EPA / ALESSANDRO DI MARCO / Na zdjęciu: Andriej Rublow
W ubiegłym tygodniu w Rotterdamie Felix Auger-Aliassime zdobył wyczekiwany pierwszy tytuł w głównym cyklu. W niedzielę stanął przed szansą na wywalczenie drugiego trofeum w ciągu siedmiu dni. Kanadyjczyk wystąpił w finale turnieju ATP w Marsylii, lecz przegrał 5:7, 6:7(4) z Andriejem Rublowem.

Auger-Aliassime lepiej zaczął niedzielny mecz, szybko wywalczył przełamanie i objął prowadzenie 2:0. Jednak stracił przewagę, a w końcówce pierwszego seta znów oddał podanie i przegrał tę partię 5:7.

Druga odsłona, a zwłaszcza jej końcówka, przyniosła mnóstwo emocji. Rublow prowadził już 5:3, lecz Auger-Aliassime ruszył w pogoń i wyszedł na 6:5. Kanadyjczyk miał nawet setbola, którego nie wykorzystał, i o wszystkim decydował tie break. W rozstrzygającej rozgrywce Rosjanin wyszedł na 3-0, by ostatecznie wygrać 7-4 i cieszyć się z wygranej w całym spotkaniu.

Dla 24-letniego Rublowa, który tym samym zrewanżował się Augerowi-Aliassime'owi za zeszłotygodniową porażkę w Rotterdamie, to dziewiąty w karierze tytuł w głównym cyklu, a pierwszy od marca ubiegłego roku. Za zwycięstwo w Marsylii otrzyma 250 punktów do rankingu ATP i 58,4 tys. euro premii finansowej.

Z kolei 21-letni Auger-Aliassime poniósł dziewiątą porażkę w swoim dziesiątym finale na poziomie ATP Tour. Za występ w Open 13 Provence zainkasuje 150 "oczek" oraz 40,9 tys. euro.

Rublow w Marsylii zdobył dublet. W finale gry podwójnej Rosjanin i Denis Mołczanow pokonali 4:6, 7:5, 10-7 parę Raven Klaasen / Ben McLachlan . Dla Rublowa to trzeci deblowy tytuł w głównym cyklu, a dla Mołczanowa - pierwszy.

Open 13 Provence, Marsylia (Francja)
ATP 250, kort twardy w hali, pula nagród 545,2 tys. euro
niedziela, 20 lutego

finał gry pojedynczej:

Andriej Rublow (Rosja, 2) - Felix Auger-Aliassime (Kanada, 3) 7:5, 7:6(4)

finał gry podwójnej:

Denis Mołczanow (Ukraina) / Andriej Rublow (Rosja) - Raven Klaasen (RPA, 2) / Ben McLachlan (Japonia) 4:6, 7:5, 10-7