ATP Monte Carlo: Udany start Murraya, Moya za burtą

Już w pierwszej rundzie turnieju ATP Master Series w Monte Carlo (z pulą nagród 2,27 mln dol.) doszło do kilku ciekawych pojedynków. Udanie swą przygodę z zawodami rozpoczęli rozstawieni Andy Murray (nr 14) oraz Juan Carlos Ferrero (nr 13). Z rywalizacji w Monako odpadli natomiast Carlos Moya (nr 10) i Paul-Henri Mathieu (nr 9).

Łukasz Roszak

Andy Murray awans do drugiej rundy wywalczył dzięki zwycięstwu nad Feliaciano Lopezem. Trzeba dodać, że o triumfie Brytyjczyka zadecydowały mocniejsze nerwy. Pozwoliły mu one na wygranie tie-break pierwszego seta i przełamanie Hiszpana w drugiej partii. Na pokonanie Lopeza Murray potrzebował 94 minut. W kolejnej rundzie Brytyjczyk zmierzy się z Filippo Volandrim.

- Nie popełniłem dziś wielu błędów. Może powinienem returnować odrobinę lepiej i zagrać troszkę agresywniej. Na kortach ziemnych musisz grać bardzo cierpliwie, znaleźć balans między ofensywą a defensywą. Dlatego też starałem się grać wysokie i głębokie piłki. Cieszę się, że udało mi się to - powiedział po meczu Murray.

Wielką metamorfozę przeszedł Juan Carlos Ferrero w meczu z Michaelem Llodrą. W pierwszej partii Ferraro nie zaprezentował się zbyt dobrze. Co chwila był zmuszony do bronienia break-pointów i ostatecznie przegrał w tie-breaku 5:7. W dwóch kolejnych setach Hiszpan grał już jak z nut, nie dając Francuzowi żadnych złudzeń kto wyjdzie zwycięsko z tej konfrontacji. Wygrał 6:1, 6:1 i tym samym poprawił swój bilans meczów w historii tego turnieju - od dziś ma na swoim koncie 27 wygranych i 7 porażek. Dodajmy, że Hiszpan wygrywał imprezę w Monte Carlo w latach 2002-2003.

Sztuka awansu do kolejnej rudny nie udała się innemu rozstawionemu Hiszpanowi, 31-letniemu Carlosowi Moyi. Za silny dla niego okazał się o 11 lat młodszy Amerykanin Sam Querrey. Obaj panowie grali bardzo nierówno, a na dodatek słabo serwowali. Ostatecznie to zawodnik z USA wygrał to spotkanie w stosunku 6:3, 1:6, 6:3. Tym samym przed Moyą zamknęła się szans powtórzenia sukcesu z 1998 roku kiedy to wygrał tą prestiżową imprezę.

Równie dotkliwą porażkę w pierwszej rundzie poniósł rozstawiony z dziewiątką Francuz Pual-Henri Mathieu. Nie sprostał bowiem Serbowi Jankowi Tipsarevicowi. Francuski tenisista tylko momentami stwarzał zagrożenie dla rywala, co okazało się nie być wystarczające. Ostatecznie zasłużenie przegrał 4:6, 6:2, 3:6.

W przykrej atmosferze przyszło dla Gustavo Kuertena pożegnanie z publicznością w Monte Carlo. Brazylijczyk, który po French Open odchodzi z zawodowego tenisa, został rozbity w pierwszej rundzie przez Chorwata Ivana Ljubicica. W 51 minut Ljubicic zwyciężył 6:1, 6:2 aplikując rywali 7 asów serwisowych. Mimo wszystko Kuerten dobrze zapamięta turniej w Monako, gdyż zdobył tu tytuły w 1999 i 2001 roku.