Tenis. WTA Acapulco: Heather Watson lepsza od Leylah Fernandez po maratonie. Triumf dała Brytyjce 10. piłka meczowa

Heather Watson została mistrzynią turnieju WTA International w Acapulco. W finale Brytyjka potrzebowała 10 piłek meczowych, aby pokonać 17-letnią Kanadyjkę Leylah Fernandez.

Łukasz Iwanek
Heather Watson, mistrzyni Abierto Mexicano Telcel 2020 PAP/EPA / DAVID GUZMAN / Na zdjęciu: Heather Watson, mistrzyni Abierto Mexicano Telcel 2020
Heather Watson (WTA 69) rozegrała trzy trzysetowe mecze w Acapulco. W I rundzie i w ćwierćfinale wyeliminowała Amerykanki Coco Vandeweghe i Christinę McHale. W finale zwyciężyła 6:4, 6:7(8), 6:1 Kanadyjkę Leylah Annie Fernandez (WTA 190). Brytyjka zdobyła pierwszy tytuł od 2016 roku.

Watson prowadziła 6:4, 2:0, ale w drugiej partii doszło do zażartej batalii pełnej zwrotów akcji. Brytyjka obroniła cztery piłki setowe, po dwie w 10. i 12. gemie. W tie breaku miała pięć meczboli, z czego cztery przy 6-2, ale nie udało się jej zakończyć spotkania. W trzecim secie Watson odskoczyła na 3:0, a później zdobyła przełamanie na 5:1. W siódmym gemie zmarnowała koleje cztery piłki meczowe, by ostatecznie za 10. szansą zapewnić sobie triumf.

W trwającym dwie godziny i 46 minut meczu Watson zaserwowała sześć asów, a Fernandez nie miała ani jednego. Kanadyjka popełniła pięć podwójnych błędów. Brytyjka zdobyła 53 z 67 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła sześć z ośmiu break pointów, a sama wykorzystała pięć z dziewięciu okazji na przełamanie. Podwyższyła na 3-0 bilans spotkań z Kanadyjką.

- Było tak wiele wzlotów i upadków. Miałam te piłki meczowe w drugim secie, ale nie byłam w stanie wygrać. Jestem bardzo zadowolona z tego, jak trzymałam się w tym momencie i zwyciężyłam w trzecim secie - cytuje Watson wtatennis.com. Brytyjka wywalczyła czwarty singlowy tytuł w głównym cyklu - po Osace (2012), Hobart (2015) i Monterrey (2016). W poniedziałek wróci do Top 50 rankingu.

17-letnia Fernandez wcześniej nigdy nie doszła do ćwierćfinału w głównym cyklu. W Acapulco wygrała sześć meczów bez straty seta, z czego dwa w kwalifikacjach. Dzięki temu marszowi Kanadyjka awansuje w rankingu na najwyższe w karierze 126. miejsce.

W deblu najlepsze okazały się Desirae Krawczyk i Giuliana Olmos, które pokonały 6:3, 7:6(5) Ukrainkę Katerynę Bondarenko i Kanadyjkę Sharon Fichman. Amerykanka i Meksykanka zdobyły drugi wspólny tytuł, po Nottingham (2019).

Abierto Mexicano Telcel, Acapulco (Meksyk)
WTA International, kort twardy, pula nagród 275 tys. dolarów
sobota, 29 lutego

finał runda gry pojedynczej:

Heather Watson (Wielka Brytania, 7) - Leylah Fernandez (Kanada, Q) 6:4, 6:7(8), 6:1

finał gry podwójnej:

Desirae Krawczyk (USA, 2) / Giuliana Olmos (Meksyk, 2) - Kateryna Bondarenko (Ukraina) / Sharon Fichman (Kanada) 6:3, 7:6(5)

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Czy Heather Watson awansuje do Top 30 rankingu?