ATP Szanghaj: Roger Federer z rewanżem. Trzygodzinny bój Fabio Fogniniego z Andym Murrayem

Roger Federer wziął rewanż za porażkę doznaną w Szanghaju z Albertem Ramosem w 2015 roku. Pewne zwycięstwo na inaugurację odniósł Danił Miedwiediew. Ozdobą wtorku była ponad trzygodzinna walka Fabio Fogniniego z Andym Murrayem.

Rafał Smoliński
Roger Federer PAP/EPA / BRIAN HIRSCHFELD / Na zdjęciu: Roger Federer
Cztery lata temu leworęczny Albert Ramos sprawił niespodziankę i po trzysetowym pojedynku wyeliminował Rogera Federera w II rundzie turnieju Rolex Shanghai Masters. Tym razem do sensacji nie doszło, choć Hiszpan miał swoje szanse w tie breaku drugiego seta. Nie wykorzystał jednak prowadzenia 4-1 i po 84 minutach przegrał ostatecznie 2:6, 6:7(5).

- Serwis wyglądał solidnie. Posyłałem piłki we właściwe miejsca i nie miałem żadnych problemów. I nagle przyszedł tie break, w którym często gra wygląda inaczej. On miał swoje, ale zanotowałem fajny powrót i jestem z tego powodu bardzo szczęśliwy - powiedział na konferencji rozstawiony z "dwójką" Szwajcar, który w III rundzie zmierzy się w czwartek z Kazachem Michaiłem Kukuszkinem lub Belgiem Davidem Goffinem. Ten drugi wyeliminował w I rundzie Francuza Richarda Gasqueta (6:2, 6:3).

W drugim meczu sesji wieczornej także nie było niespodzianki. Wypoczęty po wojażach po kontynencie amerykańskim i zwycięstwie w Petersburgu Danił Miedwiediew nie dał żadnych szans Cameronowi Norrie'emu. Rosjanin nie zdecydował się w zeszłym tygodniu na obronę tytułu w Tokio i przyleciał do Szanghaju, gdzie został rozstawiony z trzecim numerem. Jego spotkanie z Brytyjczykiem trwało zaledwie 54 minuty i zakończyło się wynikiem 6:3, 6:1. W czwartek rywalem moskwianina będzie Kanadyjczyk Vasek Pospisil, który odprawił Portugalczyka Joao Sousę (6:3, 7:5).

Ozdobą wtorku był trwający trzy godziny i dziewięć minut bój Fabio Fogniniego z Andym Murrayem. Włoch wygrał pierwszego seta po tie breaku, ale w drugim wyraźnie lepszy okazał się były lider rankingu ATP. Powracający do dawnej dyspozycji po kontuzji biodra Brytyjczyk może sobie pluć w brodę. W dziesiątym i dwunastym gemie trzeciej partii nie wykorzystał serwisu na wagę wygranej i został za to ukarany w tie breaku. Tenisista z San Remo zwyciężył ostatecznie 7:6(4), 2:6, 7:6(2) i awansował do III rundy. Przeciwnikiem Fogniniego będzie teraz Amerykanin Taylor Fritz lub Rosjanin Karen Chaczanow.

W ostatnim meczu I rundy Reilly Opelka posłał 12 asów oraz wykorzystał dwa break pointy w pojedynku z Dusanem Lajoviciem. Amerykanin wygrał z Serbem 6:3, 6:4, dzięki czemu zagra w środę z oznaczonym ósmym numerem Hiszpanem Roberto Bautistą.

Rolex Shanghai Masters, Szanghaj (Chiny)
ATP World Tour Masters 1000, kort twardy, pula nagród 7,473 mln dolarów
wtorek, 8 października

II runda gry pojedynczej:

Roger Federer (Szwajcaria, 2) - Albert Ramos (Hiszpania) 6:2, 7:6(5)
Danił Miedwiediew (Rosja, 3) - Cameron Norrie (Wielka Brytania, Q) 6:3, 6:1
Fabio Fognini (Włochy, 10) - Andy Murray (Wielka Brytania, WC) 7:6(4), 2:6, 7:6(2)
Vasek Pospisil (Kanada, Q) - Joao Sousa (Portugalia) 6:3, 7:5