ATP Winston-Salem: Łukasz Kubot i Marcelo Melo mistrzami debla. 25. tytuł Polaka

Łukasz Kubot i Marcelo Melo zostali triumfatorami zawodów gry podwójnej turnieju ATP World Tour 250 na kortach twardych w Winston-Salem. W piątkowym finale pokonali po mistrzowskim tie breaku amerykański duet Nicholas Monroe i Tennys Sandgren.

Rafał Smoliński
Marcelo Melo i Łukasz Kubot Getty Images / Di Yin / Na zdjęciu: Marcelo Melo i Łukasz Kubot
Najwyżej rozstawieni Łukasz Kubot i Marcelo Melo doszli do finału bez straty seta. Ich przeciwnikami byli grający z dziką kartą Nicholas Monroe i Tennys Sandgren. Dla tego pierwszego była to szansa na piąty tytuł w głównym cyklu. Natomiast Sandgren po raz pierwszy osiągnął finał debla na poziomie ATP World Tour. Amerykanie postawili się faworytom, którzy ostatecznie sięgnęli po pierwsze wspólne mistrzostwo od zeszłorocznego triumfu w Szanghaju.

Największe emocje były w pierwszym secie. Tenisiści gospodarzy obronili cztery break pointy i ani razu nie dali się przełamać. Bardzo dobrze zagrali w tie breaku, w którym wyszli na 6-3. Choć niewiele brakowało, a przegraliby go na własne życzenie. Przy stanie 6-5 Sandgren zepsuł prostą piłkę przy siatce, ale Amerykanom udało się wykorzystać czwartą piłkę setową po drugiej zmianie stron.

Od drugiej partii Kubot i Melo zdominowali rywali. Nie przeszkodziły im nawet opady deszczu, które przerwały grę w połowie seta. Najpierw przełamany został Monroe, potem jego los podzielił Sandgren. Polak wyserwował wygraną w siódmym gemie i o losach tytułu decydował super tie break. Rozgrywka ta była popisem mistrzów Wimbledonu 2017, którzy stracili tylko trzy punkty. Całe spotkanie wygrali w 88 minut 6:7(6), 6:1, 10-3.

Kubot sięgnął po 25. deblowe mistrzostwo w głównym cyklu (bilans finałów 25-17), natomiast Melo wygrał 33. tytuł (bilans finałów 33-26). Polsko-brazylijska para wywalczyła również 250 punktów do rankingu ATP i zwiększyła swoje szanse na występ w londyńskich Finałach ATP World Tour. Teraz lubinianin i jego partner zagrają w wielkoszlemowym US Open 2019. W zeszłym roku dotarli w Nowym Jorku do finału, ale przegrali z parą Mike Bryan i Jack Sock.

Winston-Salem Open, Winston-Salem (USA)
ATP Tour 250, kort twardy, pula nagród 717,9 tys. dolarów
piątek, 23 sierpnia

finał gry podwójnej:

Łukasz Kubot (Polska, 1) / Marcelo Melo (Brazylia, 1) - Nicholas Monroe (USA, WC) / Tennys Sandgren (USA, WC) 6:7(6), 6:1, 10-3