WTA Waszyngton: wielki powrót Igi Świątek. Polka lepsza od Ons Jabeur

Iga Świątek odrodziła się ze stanu 4:6, 1:4 i pokonała Ons Jabeur w I rundzie turnieju WTA International w Waszyngtonie. Dla Polki to pierwszy występ w tej imprezie.

Łukasz Iwanek
Iga Świątek Getty Images / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Iga Świątek
W Waszyngtonie Iga Świątek (WTA 66) rozpoczyna drogę do wielkoszlemowego US Open. Dla Polki to debiut w Citi Open, turnieju rangi International. W I rundzie jej przeciwniczką była Ons Jabeur (WTA 59), najwyżej w historii klasyfikowana arabska tenisistka. Zawodniczki te zmierzyły się po raz pierwszy. Warszawianka odrodziła się ze stanu 4:6, 1:4 i pokonała Tunezyjkę 4:6, 6:4, 6:4. O ćwierćfinał zmierzy się z Amerykanką Jessicą Pegulą.

Na otwarcie meczu Jabeur uzyskała przełamanie świetną kontrą forhendową. Tunezyjka nieustannie mieszała grę - od skrótów, slajsów i lobów, po głębokie, wysokie i niskie piłki po krosie i po linii. Świątek miała problem z odnalezieniem rytmu i popełniała sporo błędów. Po obronie dwóch break pointów Jabeur wyszła na 3:1. Polka nie miała więcej szans na odrobienie straty przełamania. W dziewiątym gemie od 0-30 zdobyła cztery punkty i poprawiła wynik na 4:5. Forhendem po linii Tunezyjka uzyskała dwie piłki setowe. Set dobiegł końca, gdy Świątek wyrzuciła bekhend.

Świątek szarpała się, stać ją było tylko na pojedyncze udane zagrania. Jej tenis był przesiąknięty nieokiełznanym chaosem. W pierwszym gemie II seta oddała podanie podwójnym błędem. Tymczasem Jabeur doskonale czytała grę, głębokimi i precyzyjnymi zagraniami maksymalnie utrudniała Polce zadanie. Akcja z głębokim returnem i smeczem dała jej przełamanie na 4:1. Tenis warszawianki był zero-jedynkowy. Za dużo w nim było przypadkowości w przeprowadzaniu ataków, a za mało dojrzałości w konstrukcji punktów. Przyszedł jednak czas, gdy wszystko się odmieniło. Chaos zniknął, a pojawiła się mądra, uporządkowana gra. Kilka świetnych returnów, dużo lepszy serwis, skuteczność na linii końcowej i pewność przy siatce doprowadziły do jej odrodzenia. Świątek ostudziła zapał rywalki i zdobyła pięć gemów z rzędu. Seta zakończył wpakowany w siatkę bekhend przez Jabeur.

Na początku III partii obie tenisistki szarpały się z serwisem. Świątek oddała podanie podwójnym błędem. Natychmiast stratę odrobiła popisując się dobrym lobem w odpowiedzi na skrót rywalki. Skuteczny dropszot przyniósł Jabeur przełamanie na 2:1. Po chwili Tunezyjka miała 40-15, ale nie podwyższyła na 3:1. Z niemocą uporała się Świątek i wyszła na 3:2. Własny serwis ujarzmiła również Jabeur, która wyrównała na 3:3 po odparciu dwóch break pointów. W secie tym mało było pięknych akcji, a dużo niepewności z obu stron. Przełamania długo nie było, aż przyszedł 10. gem. Wojna nerwów zakończyła się zwycięstwem Świątek. Przy piłce meczowej Jabeur, którą od stanu 6:4, 4:1 dopadła niemoc absolutna, wyrzuciła forhend.

W trwającym dwie godziny i osiem minut meczu Jabeur zaserwowała 10 asów, ale też popełniła osiem podwójnych błędów. Świątek pięć razy oddała podanie, a sama wykorzystała sześć z 14 break pointów. Polka zdobyła o 10 punktów więcej od Tunezyjki (102-92).

Dla Świątek to pierwszy wygrany mecz od czerwca, gdy przeszła trzy rundy kwalifikacji w Birmingham, by następnie urwać dwa gemy Jelenie Ostapenko. Następnie w eliminacjach w Eastbourne przegrała 0:6, 3:6 z Samanthą Stosur, a w I rundzie Wimbledonu wyeliminowała ją Viktorija Golubić.

Polka notuje pierwsze amerykańskie lato w zawodowym tenisie. Na tym etapie ubiegłego sezonu znajdowała się na 342. miejscu w rankingu i rywalizowała na kortach ziemnych w Europie. W tym roku na mączce zanotowała najlepsze rezultaty (finał w Lugano, IV runda Rolanda Garrosa) i jest już w Top 100.

Citi Open, Waszyngton (USA)
WTA International, kort twardy, pula nagród 250 tys. dolarów
poniedziałek, 29 lipca

I runda gry pojedynczej:

Iga Świątek (Polska) - Ons Jabeur (Tunezja) 4:6, 6:4, 6:4

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Czy Iga Świątek awansuje do ćwierćfinału turnieju WTA w Waszyngtonie?