WTA Stambuł: Turcja szczęśliwa dla Petry Martić. Pierwszy triumf Chorwatki

Petra Martić została triumfatorką turnieju WTA International w Stambule. W finale Chorwatka odrodziła się po przegraniu pierwszego seta i pokonała Marketę Vondrousovą.

Łukasz Iwanek
Petra Martić, mistrzyni TEB BNP Paribas Istanbul Cup 2019 Getty Images / Esra Bilgin/Anadolu Agency / Na zdjęciu: Petra Martić, mistrzyni TEB BNP Paribas Istanbul Cup 2019
W ćwierćfinale w Stambule Petra Martić (WTA 40) wyeliminowała Kristinę Mladenović po najdłuższym meczu w tym roku (trzy godziny i 17 minut). W niedzielę Chorwatka wygrała 1:6, 6:4, 6:1 z Marketą Vondrousovą (WTA 46). To był jej czwarty trzysetowy mecz w turnieju. Czeszka w drodze do finału nie straciła seta.

W pierwszy secie Vondrousova jedynego gema straciła przy 5:0. Druga partia rozpoczęła się od trzech przełamań. Dwa z nich uzyskała Martić, która nie oddała przewagi. Na otwarcie decydującej odsłony Czeszka łatwo utrzymała podanie. Sześć kolejnych gemów padło łupem Chorwatki.

W ciągu godziny i 49 minut obie tenisistki miały po 11 break pointów. Martić pięć razy oddała podanie, a sama uzyskała sześć przełamań. Chorwatka zdobyła o cztery punkty więcej i podwyższyła na 4-0 bilans meczów z Vondrousovą. Po raz drugi zmierzyły się w tym roku. W styczniu w II rundzie Australian Open Martić wygrała 6:4, 7:5.

Dla Vondrousovej był to trzeci finał w głównym cyklu, drugi w tym sezonie. W lutym w Budapeszcie uległa Alison van Uytvanck. W 2017 roku Czeszka triumfowała w Biel/Bienne. Miesiąc temu w Indian Wells i Miami doszła do pierwszych ćwierćfinałów w imprezach rangi Premier Mandatory. W poniedziałek awansuje na najwyższe w karierze 40. miejsce w rankingu.

Martić również wystąpiła w trzecim finale i zdobyła pierwszy tytuł. W Kuala Lumpur (2012) przegrała z Su-Wei Hsieh, a w Bukareszcie (2018) nie dała rady Anastasiji Sevastovej. W najnowszym notowaniu rankingu Chorwatka znajdzie się na 36. pozycji.

Mistrzyniami gry podwójnej zostały Timea Babos i Kristina Mladenović, które w 46 minut rozbiły 6:1, 6:0 Alexę Guarachi i Sabrinę Santamarię. Dla Węgierki i Francuzki to siódmy wspólny tytuł, pierwszy w tym roku.

TEB BNP Paribas Istanbul Cup, Stambuł (Turcja)
WTA International, kort ziemny, pula nagród 250 tys. dolarów
niedziela, 28 kwietnia

finał gry pojedynczej:

Petra Martić (Chorwacja, 6) - Marketa Vondrousova (Czechy) 1:6, 6:4, 6:1

finał gry podwójnej:

Timea Babos (Węgry, 1) / Kristina Mladenović (Francja, 1) - Alexa Guarachi (Chile) / Sabrina Santamaria (USA) 6:1, 6:0

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Czy Petra Martić awansuje do Top 30 rankingu?