ATP Miami: Denis Shapovalov wygrał mecz młodych. Trzeci półfinał Masters 1000 Kanadyjczyka

Denis Shapovalov w trzech setach pokonał Francesa Tiafoe'a w ćwierćfinale rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP w Miami. Dla Kanadyjczyka to trzeci w karierze awans do półfinału imprezy rangi Masters 1000.

Marcin Motyka
Denis Shapovalov Getty Images / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Denis Shapovalov
W ćwierćfinałach turnieju ATP Masters 1000 w Miami znalazło się czterech tenisistów z Ameryki Północnej i czterech graczy poniżej 22. roku życia. Dwójka z przedstawicieli tych dwóch grup zmierzyła się ze sobą w czwartkową noc w meczu o półfinał. Naprzeciw siebie stanęli 19-letni Kanadyjczyk Denis Shapovalov i Frances Tiafoe, 21-latek z USA.

Pojedynek, który z powodu opadów deszczu rozpoczął się z prawie czterogodzinnym opóźnieniem i został przeniesiony z kortu centralnego na Grandstand, w początkowej fazie był niezwykle wyrównany. W pierwszym secie nie doszło do żadnego przełamania i o wszystkim musiał rozstrzygać tie break. W decydującej rozgrywce 7-5 zwyciężył Tiafoe, w ostatnim punkcie punkcie posyłając fantastyczny return z forhendu.

Od drugiego seta obraz gry się zmienił. Na korcie zaczął dominować Shapovalov, który ograniczył liczbę błędów i przejmował inicjatywę. Tiafoe natomiast słabiej serwował, częściej się mylił, a dodatkowo miał problemy z pęcherzami na stopie i prosił o interwencję medyczną.

W drugiej odsłonie Shapovalov błyskawicznie objął prowadzenie 5:1. Później wprawdzie stracił trzy gemy z rzędu, ale ostatecznie wygrał 6:4. Z kolei w trzeciej znów dwukrotnie przełamał podanie rywala i wyszedł na 5:2. Tym razem nie miał żadnych problemów z zakończeniem partii, wieńcząc ja, jak i cały mecz, wygrywającym serwisem.

Zwyciężając, 19-letni Kanadyjczyk trzeci raz w karierze awansował do półfinału turnieju serii Masters 1000. Poprzednio w najlepszej "czwórce" zmagań złotej serii znalazł się w 2017 roku w Montrealu i w zeszłym sezonie w Madrycie. Został także siódmym w dziejach nastolatkiem w półfinale zmagań w Miami

Zarazem po raz drugi w dziejach Miami Open do 1/2 finału awansował dwóch nastolatków (w tej fazie jest też rodak Shapovalova, młodszy o rok Felix Auger-Aliassime). Taka sytuacja miała też miejsce w 2007 roku, gdy do półfinału dotarli wówczas liczący sobie po 19 lat Novak Djoković i Andy Murray. To także wielki dzień dla kanadyjskiego tenisa, bowiem po raz drugi w dziejach w półfinale turnieju rangi ATP Masters 1000 wystąpi dwóch reprezentantów tego kraju. Poprzednio - w 2013 roku w Montrealu, gdy w meczu o finał zagrali Milos Raonić i Vasek Pospisil.

W półfinale Miami Open 2019 rozstawiony z numerem 20. Shapovalov zmierzy się z Rogerem Federerem. Pojedynek odbędzie się w piątek, a rozpocznie nie wcześniej niż o północy czasu polskiego.