Challenger Quimper: udana inauguracja Huberta Hurkacza. Polak pokonał byłego mistrza Poznań Open

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Julian Finney / Na zdjęciu: Hubert Hurkacz
Getty Images / Julian Finney / Na zdjęciu: Hubert Hurkacz

Hurkacz Hurkacz awansował do 1/8 finału rozgrywanego na kortach twardych w hali turnieju ATP Challenger Tour we francuskim Quimper. We wtorek najwyżej rozstawiony Polak w dwóch setach pokonał Aleksieja Watutina z Rosji.

W Quimper po raz drugi w karierze (poprzednio w październiku zeszłego roku w Ningbo) Hubert Hurkacz (ATP 73) występuje jako najwyżej rozstawiony tenisista w drabince turnieju rangi ATP Challenger Tour. Na otwarcie, w II rundzie (w I rundzie miał wolny los), Polak zmierzył się z Aleksiejem Watutinem. 26-letni Rosjanin to aktualnie 179. gracz świata. Najwyżej, 136., był w lutym 2017 roku. W zawodowej karierze zdobył jeden tytuł w challengerach (przed dwoma laty w Poznaniu) oraz dziewięć rangi ITF Futures.

Wtorkowy mecz Hurkacz rozpoczął najgorzej, jak mógł - już w gemie otwarcia oddał podanie i po kilku minutach przegrywał 0:2. Jednak w szóstym gemie po wspaniałym forhendzie odrobił stratę i wyrównał na 3:3. O losach pierwszego seta decydował tie break. W rozstrzygającej rozgrywce Polak od stanu 1-3 zdobył sześć punktów z rzędu i zwyciężył 7-3.

W drugiej partii początkowo nieznaczna przewaga należała do Watutina. Rosjanin miał swoje szanse, największą w dziesiątym gemie, gdy wywalczył setbola. Hurkacz obronił się jednak asem, utrzymał podanie, a po chwili sam przełamał serwis rywala. Tym samym tenisista z Wrocławia wyszedł na prowadzenie 6:5. W ostatnim gemie pewnie zakończył spotkanie, przy meczbolu posyłając asa.

Pojedynek trwał godzinę i 23 minuty. W tym czasie Hurkacz zaserwował 12 asów, popełnił pięć podwójnych błędów serwisowych, jeden raz został przełamany, wykorzystał dwa z czterech break pointów i łącznie zdobył 73 punkty, o jeden więcej od przeciwnika.

W 1/8 finału, w czwartek, najwyżej rozstawiony Hurkacz zmierzy się z reprezentantem gospodarzy oznaczonym numerem 15. Gregoire'em Barrere'em (ATP 155), który we pokonał rodaka, Calvina Hemery'ego (ATP 220), 7:6(5), 2:6, 7:6(1).

Open Quimper Bretagne Occidentale, Quimper (Francja) ATP Challenger Tour, kort twardy w hali, pula nagród 46,6 tys. euro wtorek, 29 stycznia