Australian Open: Petra Kvitova wygrała 10. mecz z rzędu. Drugi półfinał Czeszki w Melbourne

Petra Kvitova pokonała Ashleigh Barty i po raz drugi zagra w półfinale Australian Open. Czeszka do tej fazy wielkoszlemowej imprezy awansowała po raz pierwszy od Wimbledonu 2014.

Łukasz Iwanek
Petra Kvitova Getty Images / Scott Barbour / Na zdjęciu: Petra Kvitova
W ćwierćfinale Australian Open 2019 doszło do drugiego w tym roku starcia Petry Kvitovej (WTA 6) i Ashleigh Barty (WTA 15). W finale w Sydney Czeszka wróciła z 0:3 w trzecim secie i zwyciężyła 1:6, 7:5, 7:6(3). W Melbourne takich emocji nie było. Dwukrotna mistrzyni Wimbledonu wygrała 6:1, 6:4 i podwyższyła na 4-0 bilans meczów z Australijką. Kvitova jest niepokonana od 10 spotkań.

W drugim gemie Kvitova uzyskała przełamanie świetnym returnem. Po obronie break pointa Czeszka wyszła na 3:0. Dwukrotna mistrzyni Wimbledonu rozpoczęła od mocnego i skutecznego uderzenia. Barty nie miała pomysłu na zniwelowanie siły rażenia utytułowanej rywalki. Kvitova poszła za ciosem i zaliczyła przełamanie na 5:1. Wynik I seta na 6:1 ustaliła agresywnym atakiem wymuszającym błąd.

W drugim i czwartym gemie II partii Kvitova zniwelowała po jednym break poincie. Barty grała solidniej i sprytniej, częściej korzystała ze slajsa, lepiej odczytywała ruchy rywalki i nie pozwalała Czeszce na tak swobodne ataki forhendowe. W końcówce dwukrotna mistrzyni Wimbledonu wróciła do ofensywnej i skutecznej gry. Świetny atak dał jej dwa break pointy na 5:4. Barty pogubiła się i oddała podanie wyrzucając forhend. Wynik meczu na 6:1, 6:4 Kvitova ustaliła wygrywającym serwisem.

W trwającym 68 minut spotkaniu Kvitova zdobyła 32 z 43 punktów przy swoim pierwszym podaniu oraz 10 z 14 przy siatce. Obroniła trzy break pointy, a sama wykorzystała trzy z pięciu szans na przełamanie. Czeszka posłała 25 kończących uderzeń i popełniła 24 niewymuszone błędy. Barty naliczono osiem piłek wygranych bezpośrednio i 17 pomyłek.

Dla Barty był to pierwszy wielkoszlemowy ćwierćfinał, a dla Kvitovej 11., trzeci w Melbourne (2011, 2012). Czeszka awansowała do szóstego półfinału imprezy tej rangi, drugiego w Australian Open (2012), pierwszego od Wimbledonu 2014, w którym triumfowała. Kolejną jej rywalką będzie Danielle Collins, którą w tym roku pokonała w Brisbane po trzygodzinnym maratonie 6:7(6), 7:6(6), 6:3.

Australian Open, Melbourne (Australia)
Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 60,5 mln dolarów australijskich
wtorek, 22 stycznia

ćwierćfinał gry pojedynczej kobiet:

Petra Kvitova (Czechy, 8) - Ashleigh Barty (Australia, 15) 6:1, 6:4

Program i wyniki turnieju kobiet

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)
Kto awansuje do finału Australian Open 2019?