Australian Open: walczył do utraty sił, lecz musi się pożegnać z Melbourne. Andy Murray przegrał z Roberto Bautistą

Andy Murray w pięciu setach przegrał z Roberto Bautistą w I rundzie rozgrywanego na kortach twardych w Melbourne wielkoszlemowego Australian Open 2019. Dla Szkota był to ostatni w karierze mecz w tym turnieju.

Marcin Motyka
Andy Murray Getty Images / Cameron Spencer / Na zdjęciu: Andy Murray
Na przedturniejowej konferencji prasowej Andy Murray ogłosił, że po raz ostatni bierze udział w Australian Open, a impreza w Melbourne może być zarazem dla niego pożegnaniem z zawodowym tenisem. To zmieniło znaczenie jego pojedynku I rundy z Roberto Bautistą. Mecz z jednego z kilku niezwykle ciekawie zapowiadających się w premierowej fazie imprezy w Melbourne zamienił się w pozycję obowiązkową dla wszystkich kibiców, dla których była to być może ostatnia okazja, by zobaczyć Szkota na korcie.

Publiczność na trybunach Melbourne Arena gorąco wspierała Murraya. Można było się poczuć nie jak w Melbourne, lecz jak w Wimbledonie. Lecz gorący doping nie pomagał Szkotowi. Utykający, cierpiący, ale walczący Murray starał się jak mógł, jednakże po dwóch setach przegrywał 4:6, 4:6.

Wówczas jednak Bautista nieco spuścił z tonu, a Murray znalazł w sobie jeszcze siły, by walczyć. Wygrał dwie kolejne partie w tie breakach i doprowadził do remisu 2-2. Wysiłek, jakim to okupił, odbił się jednak w piątym secie. W decydującej odsłonie tenisista z Dunblane już niewiele był w stanie zrobić. Choć stadion wibrował i próbował go ponieść, nogi Murraya coraz bardziej odmawiały mu posłuszeństwa, zawodziła go również precyzja. Po ponad czterech godzinach morderczej walki Brytyjczyk musiał pogodzić się z porażką, ale dał z siebie wszystko i na koniec zebrał jak najbardziej zasłużoną głośną owację.

Dla Murraya był to 13. i ostatni występ w Australian Open. Łącznie w Melbourne rozegrał 61 spotkań, wygrywając 48. Nigdy nie zdobył tytułu, choć aż pięć razy grał w finale. Bautista natomiast w II rundzie zmierzy się z Johnem Millmanem. Australijczyk w poniedziałek okazał się lepszy od Federico Delbonisa.

Gael Monfils, mimo że już w pierwszym gemie prosił o pomoc medyczną z powodu bólu w nodze, nie dał szans Damirowi Dzumhurowi. Rozstawiony z numerem 30. Francuz pokonał Bośniaka 6:0, 6:4, 6:0 w zaledwie 85 minut. Kolejnym rywalem Monfilsa będzie Taylor Fritz. Amerykanin ograł Camerona Norrie'ego i zrewanżował się Brytyjczykowi za zeszłotygodniową porażkę w Auckland.

W turnieju nie ma już oznaczonego numerem 31. Steve'a Johnsona. Amerykanin w czterech partiach uległ Andreasowi Seppiemu, który przyleciał do Melbourne wprost z Sydney, gdzie w niedzielę zagrał w finale. Włoch o III rundę powalczy z Jordanem Thompsonem. Australijczyk wygrał 6:1, 7:6(0), 6:3 z Feliciano Lopezem.

Rafael Nadal w II rundzie zmierzy się Matthew Ebdenem. Australijczyk w czterech setach uporał się z Janem-Lennardem Struffem. Z kolei rywalem Alexa de Minaura został Henri Laaksonen. Szwajcarski kwalifikant zwyciężył 6:4, 7:6(4), 4:6, 6:3 Mirzę Basicia. W 1/32 finału jest też Mackenzie McDonald, który pokonał 6:4, 6:4, 2:6, 6:4 nadzieję rosyjskiego tenisa, 21-letniego Andrieja Rublowa.

Australian Open, Melbourne (Australia)
Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród pula nagród 60,5 mln dolarów australijskich
poniedziałek, 14 stycznia

I runda gry pojedynczej mężczyzn:

Roberto Bautista (Hiszpania, 22) - Andy Murray (Wielka Brytania) 6:4, 6:4, 6:7(5), 6:7(4), 6:2
Mackenzie McDonald (USA) - Andriej Rublow (Rosja) 6:4, 6:4, 2:6, 6:4
Henri Laaksonen (Szwajcaria, Q) - Mirza Basić (Bośnia i Hercegowina) 6:4, 7:6(4), 4:6, 6:3