WTA Brisbane: Elina Switolina i Petra Kvitova za burtą. Donna Vekić lepsza od Kiki Bertens

Elina Switolina przegrała z Alaksandrą Sasnowicz i nie obroni tytułu w turnieju WTA Premier w Brisbane. Odpadły również Petra Kvitova i Kiki Bertens.

Łukasz Iwanek
Elina Switolina Getty Images / Elsa / Na zdjęciu: Elina Switolina
Rozstawiona z numerem pierwszym Elina Switolina (WTA 4) w Brisbane miała wolny los. W środę Ukrainka rozpoczęła sezon. Uległa 4:6, 6:0, 3:6 Alaksandrze Sasnowicz (WTA 30) i nie obroni tytułu. W ciągu godziny i 47 minut Switolina zaserwowała 11 asów i zdobyła o dwa punkty więcej (84-82), ale nie poszła za ciosem po wygraniu drugiej partii do zera. W trzecim secie zmarnowała break pointa na 2:0, a następnie oddała podanie. Serwując przy 3:5 miała 40-0, ale straciła pięć punktów z rzędu. Rok temu tenisistki te spotkały się w Brisbane w finale i Ukrainka rozbiła Białorusinkę 6:2, 6:1.

Kolejną rywalką Sasnowicz będzie Donna Vekić (WTA 34), która zwyciężyła 7:6(5), 1:6, 7:5 Kiki Bertens (WTA 9). W pierwszym secie Chorwatka wróciła z 3:5 po obronie piłki setowej. W 10. gemie trzeciej partii odparła dwa meczbole. Vekić podwyższyła na 3-1 bilans spotkań z Holenderką.

Petra Kvitova (WTA 7) przegrała 5:7, 6:7(1) z Anett Kontaveit (WTA 20). W drugim secie Czeszka nie wykorzystała prowadzenia 5:2. W ciągu 98 minut zaserwowała pięć asów, ale też popełniła siedem podwójnych błędów. Uzyskała dwa przełamania, a sama trzy razy oddała podanie. Kontaveit poprawiła na 2-3 bilans meczów z Kvitovą. W ćwierćfinale Estonka zmierzy się z Łesią Curenko.

Karolina Pliskova (WTA 8) wygrała 7:5, 6:2 z Marie Bouzkovą (WTA 139). W pierwszym secie finalistka US Open 2016 wyszła na 3:0, ale straciła trzy gemy z rzędu. Dopiero przy 6:5 udało się jej skruszyć opór rodaczki i uzyskać drugie przełamanie. W drugiej partii Bouzkova z 0:2 wyrównała na 2:2, ale później na korcie dominowała Pliskova. Kolejną rywalką ósmej rakiety globu będzie Ajla Tomljanović (WTA 46), która zwyciężyła 6:2, 7:6(2) Johannę Kontę (WTA 37). W drugiej partii Brytyjka z 0:4 doprowadziła do tie breaka, odpierając po drodze piłkę meczową, ale w nim zdobyła tylko dwa punkty.

Anastasija Sevastova (WTA 11) w 56 minut rozbiła 6:2, 6:0 Harriet Dart (WTA 149). Łotyszka obroniła dwa break pointy, a sama wykorzystała pięć z 11 szans na przełamanie. Zdobyła 56 z 86 rozegranych punktów (65 proc.). W ćwierćfinale tenisistka z Lipawy spotka się z Naomi Osaką.

Brisbane International, Brisbane (Australia)
WTA Premier, kort twardy, pula nagród 1 mln dolarów
środa, 2 stycznia

II runda gry pojedynczej:

Karolina Pliskova (Czechy, 5) - Marie Bouzkova (Czechy, Q) 7:5, 6:2
Anastasija Sevastova (Łotwa, 8) - Harriet Dart (Wielka Brytania, Q) 6:2, 6:0
Alaksandra Sasnowicz (Białoruś) - Elina Switolina (Ukraina, 1) 6:4, 0:6, 6:3
Anett Kontaveit (Estonia) - Petra Kvitova (Czechy, 4) 7:5, 7:6(1)
Donna Vekić (Chorwacja) - Kiki Bertens (Holandia, 6) 7:6(5), 1:6, 7:5
Ajla Tomljanović (Australia) - Johanna Konta (Wielka Brytania) 6:2, 7:6(2)

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)
Czy Karolina Pliskova awansuje do półfinału turnieju WTA w Brisbane?