ATP Doha: Tomas Berdych zwycięski po półrocznej pauzie. Novak Djoković wygrał mecz w deblu

Powracający do tenisa po półrocznej przerwie Tomas Berdych w dwóch setach pokonał Philippa Kohlschreibera w I rundzie rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP World Tour 250 w Dosze. Novak Djoković w poniedziałek wygrał mecz w deblu.

Marcin Motyka
Tomas Berdych Getty Images / Mark Kolbe / Na zdjęciu: Tomas Berdych
- Czuję się odświeżony, przygotowany, zmotywowany i gotowy do pracy. Mam nadzieję, że ta przerwa będzie miała na mnie pozytywny wpływ, tak jak to działo się w przypadku kilku innych tenisistów w ostatnich latach - mówił Tomas Berdych tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Za Czechem trudne pół roku. Z powodu kontuzji kręgosłupa stracił całą drugą część poprzedniego sezonu.

W poniedziałek Berdych po raz pierwszy od pół roku pojawił się na korcie. W meczu I rundy turnieju ATP w Dosze zmierzył się z Philippem Kohlschreiberem. Czech wyszedł na plac gry uśmiechnięty i pogodny nastrój utrzymywał się na jego twarzy również po zakończeniu spotkania. Zaprezentował się bowiem bardzo dobrze, jak za swoich najlepszych czasów świetnie serwował oraz uderzał forhendem i w efekcie pokonał Niemca 6:4, 7:6(5).

Na zwycięstwo Berdych czekał od 14 czerwca, gdy w I rundzie imprezy w Stuttgarcie ograł Benoita Paire'a. Wygrywając w poniedziałek, podwyższył na 9-2 bilans bezpośrednich konfrontacji z Kohlschreiberem. O ćwierćfinał powalczy z innym dobrym znajomym, Fernando Verdasco, który na otwarcie wyeliminował Paolo Lorenziego. Przeciw Hiszpanowi grał 14-krotnie i zwyciężył dziesięć razy.

Rozstawiony z numerem piątym Nikołoz Basilaszwili po nierównym pojedynku pokonał 6:1, 1:6, 6:1 Alberta Ramosa. Kolejnym rywalem Gruzina będzie utalentowany Andriej Rublow. 21-letni Rosjanin wygrał 7:5, 6:1 z o 13 lat starszym Andreasem Seppim. Z kolei oznaczony "siódemką" Roberto Bautista bez straty partii poradził sobie z Matteo Berrettinim.

Do 1/8 finału awansowali również Nicolas Jarry i Maximilian Marterer. Chilijczyk po tie breaku trzeciego seta okazał się lepszy od Robina Haase, natomiast niemiecki kwalifikant pokonał rodaka, Petera Gojowczyka.

Novak Djoković, największa gwiazda imprezy, w poniedziałek rozegrał mecz deblowy. Serb w parze ze swoim bratem Marko wygrał 6:3, 3:6, 10-6 z turecko-katarskim duetem Cem Ilkel / Mubarak Shannan Zayid. Do rywalizacji w singlu lider rankingu ATP przystąpi we wtorek, kiedy to zmierzy się z Damirem Dzumhurem.