ATP Petersburg: passa zwycięskich finałów Martina Klizana przerwana. Tytuł dla Dominika Thiema

Dominic Thiem wygrał rozgrywany na kortach twardych w hali turniej ATP World Tour 250 w Petersburgu. W niedzielnym finale najwyżej rozstawiony Austriak w dwóch setach pokonał Martina Klizana.

Marcin Motyka
Dominic Thiem, mistrz St Petersburg Open 2018 PAP/EPA / ANATOLY MALTSEV / Na zdjęciu: Dominic Thiem, mistrz St. Petersburg Open 2018
Mecz o tytuł turnieju ATP w Petersburgu był starciem najwyżej rozstawionego uczestnika imprezy z mistrzem sprzed sześciu lat. W niedzielę naprzeciw siebie stanęli Dominic Thiem oraz Martin Klizan, który nigdy w karierze nie przegrał finału zawodów głównego cyklu.

Obaj prezentują identyczny styl. Swój tenis opierają na grze z linii końcowej, skąd posyłają agresywne uderzenia z dużą rotacją topspinową. W niedzielę jednak to Thiem był skuteczniejszy i regularniejszy. Austriak lepiej serwował, skuteczniej uderzał i odniósł zasłużone zwycięstwo.

Pojedynek był wyrównany do stanu 3:3 w pierwszym secie. Od tego momentu poziom gry Klizana wyraźnie obniżył się, a Thiem, nie dość, że zaczął grać o wiele lepiej, to jeszcze korzystał na błędach rywala. Tenisista z Wiener-Neustadt zdobył dziewięć z dziesięciu końcowych gemów i zwyciężył 6:3, 6:1.

Spotkanie trwało 68 minut. W tym czasie Thiem zaserwował trzy asy, ani razu nie został przełamany, wykorzystał cztery z siedmiu break pointów, posłał 13 zagrań kończących, popełnił 12 niewymuszonych błędów oraz łącznie zdobył 54 punkty, o 19 więcej od przeciwnika. Klizanowi natomiast zapisano cztery asy, 13 uderzeń wygrywających i 27 pomyłek własnych.

Dla Thiema to 11. w karierze tytuł w głównym cyklu, ale pierwszy od marca 2016 roku na korcie twardym. W tym sezonie sięgnął po drugie trofeum (w lutym wygrał w Buenos Aires, a w maju w Lyonie). Za triumf w St. Petersburg Open otrzymał 250 punktów do rankingu ATP i 193,4 tys. dolarów.

Z kolei Klizan, dla którego to pierwsza porażka w siódmym finale rangi ATP World Tour, Petersburg opuści bogatszy o 150 "oczek" oraz 101,8 tysięcy dolarów premii finansowej.

W finale zmagań w grze podwójnej Matteo Berrettini i Fabio Fognini wygrali 7:6(6), 7:6(4) z oznaczoną "trójką" parą Roman Jebavy / Matwe Middelkoop. Dla Włochów to pierwszy wspólny tytuł. Ogółem Berrettini wywalczył drugie deblowe mistrzostwo rangi ATP World Tour, a Fognini - piąte.

St. Petersburg Open, Petersburg (Rosja)
ATP World Tour 250, kort twardy w hali, pula nagród 1,175 mln dolarów
sobota, 22 września

finał gry pojedynczej:

Dominic Thiem (Austria, 1) - Martin Klizan (Słowacja) 6:3, 6:1

finał gry podwójnej:

Matteo Berrettini (Włochy) / Fabio Fognini (Włochy) - Roman Jebavy (Czechy, 3) / Mattwe Middelkoop (Holandia, 3) 7:6(6), 7:6(4)

Czy w sezonie 2018 Dominic Thiem zdobędzie kolejny tytuł?