US Open: efektowne i zwycięskie otwarcie Rogera Federera. Czterosetowe wygrane Nicka Kyrgiosa oraz Gaela Monfilsa

Roger Federer w trzech setach pokonał Yoshihito Nishiokę w I rundzie rozgrywanego na kortach twardych w Nowym Jorku wielkoszlemowego US Open 2018. Do 1/32 finału awansowali też Nick Kyrgios, Gael Monfils, David Goffin, Lucas Pouille i Kei Nishikori.

Marcin Motyka
Na zdjęciu od lewej: Roger Federer i Yoshihito Nishioka Getty Images / Matthew Stockman / Na zdjęciu od lewej: Roger Federer i Yoshihito Nishioka
Roger Federer nigdy nie przegrał meczu otwarcia US Open. W tym roku, w swoim 18. występie w Nowym Jorku, Szwajcar także dojdzie co najmniej do 1/32 finału. We wtorek, w meczu I rundy, pokonał 6:2, 6:2, 6:4 Yoshihito Nishiokę, dominując na korcie od pierwszej do ostatniej piłki. Rozstawiony z numerem drugim Federer chciał nie tylko wygrać, ale przede wszystkim zrobić to w efektownym stylu. I to mu się udało. Zaprezentował bowiem całą gamę spektakularnych zagrań - skróty, loby, piorunujące zagrania kończące czy akcje przy siatce. Czuł się też na tyle pewnie, że w jednej z akcji oddał punkt rywalowi, z własnej inicjatywy korygując błędną decyzję sędziów.

Federer przez cały pojedynek narzucał mocne tempo. W ciągu 112 minut gry zaserwował 14 asów, wykorzystał sześć z 15 break pointów, posłał 56 uderzeń wygrywających i popełnił 32 niewymuszone błędy. W II rundzie także można spodziewać się efektownego widowiska z udziałem Szwajcara. Zmierzy się z uwielbiającym popisy na korcie Benoitem Paire'em. Francuz na inaugurację uporał się z Dennisem Novakiem.

Efektownie było również na Louis Armstrong Stadium, gdzie sympatyków tenisa zabawiał Nick Kyrgios. Australijczyk też posłał wiele wyjątkowej urody zagrań, ale - w przeciwieństwie do Federera - stracił seta. Radu Albota pokonał 7:5, 2:6, 6:4, 6:2. W 1/32 finału oznaczony "30" Kyrgios zagra z Pierre'em-Huguesem Herbertem, który poradził sobie z Yukim Bhambrim.

Gael Monfils udanie wrócił na kort po pięciotygodniowej przerwie. Francuz, który w okresie przygotowawczym do US Open nie rozegrał ani jednego meczu na twardym korcie, we wtorek wygrał 7:6(4), 3:6, 6:0, 6:0 z Facundo Bagnisem, zdobywając 12 końcowych gemów z rzędu. W następnej fazie Monfilsa będzie czekać o wiele trudniejsze zadanie - pojedynek z Keiem Nishikorim, który na otwarcie bez większych problemów ograł Maximiliana Marterera (6:2, 6:2, 6:3).

Michaił Jużny nie dokończył ostatniego w karierze meczu w imprezie wielkoszlemowej. W czwartym secie spotkania z Marcosem Baghdatisem Rosjanin z grymasem bólu upadł na kort i już nie był w stanie kontynuować gry. Cypryjczyk w II rundzie zagra z Lucasem Pouille'em, turniejową "17", który wyeliminował Yannicka Madena. Skreczował także Filip Krajinović. Oznaczony numerem 32. Serb w piątej partii poddał pojedynek z Matthew Ebdenem. Australijczyk o III rundę powalczy z Philippem Kohlschreiberem. Niemiec odprawił z kwitkiem rodaka, Yannicka Hanfmanna.

Z turniejem pożegnał się już także rozstawiony z numerem 29. Adrian Mannarino. Leworęczny Francuz przegrał 1:6, 4:6, 6:4, 4:6 z nadzieją amerykańskiego tenisa, Francesem Tiafoe'em. 20-letni reprezentant gospodarzy w w 1/32 finału stanie naprzeciw innego tenisisty młodej generacji, Alexa de Minaura. 19-letni Australijczyk w swoim debiucie w US Open oddał ledwie trzy gemy Taro Danielowi.

Oznaczony numerem dziesiątym David Goffin bez straty seta wygrał z kwalifikantem Federico Gaio i jego następnym rywalem będzie Robin Haase. Holender pokonał Mackenzie'ego McDonalda, choć przegrywał 0-2 w setach. Dalej gra także Jaume Munar. Hiszpan ograł 5:7, 6:3, 7:6(3), 2:6, 6:1 Rubena Bemelmansa, a o awans do III rundy skonfrontuje się z Diego Schwartzmanem, turniejową "13".

US Open, Nowy Jork (USA)
Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 53 mln dolarów
wtorek, 28 sierpnia

I runda gry pojedynczej:

Roger Federer (Szwajcaria, 2) - Yoshihito Nishioka (Japonia) 6:2, 6:2, 6:4
David Goffin (Belgia, 10) - Federico Gaio (Włochy, Q) 6:2, 6:4, 7:6(5)
Lucas Pouille (Francja, 17) - Yannick Maden (Niemcy, Q) 7:6(6), 6:2, 7:5
Kei Nishikori (Japonia, 21) - Maximilian Marterer (Niemcy) 6:2, 6:2, 6:3
Nick Kyrgios (Australia, 30) - Radu Albot (Mołdawia) 7:5, 2:6, 6:4, 6:2
Frances Tiafoe (USA) - Adrian Mannarino (Francja, 29) 6:1, 4:6, 6:4, 6:4
Matthew Ebden (Australia) - Filip Krajinović (Serbia, 32) 7:6(1), 6:7(5), 4:6, 6:1, 4:1 i krecz
Philipp Kohlschreiber (Niemcy) - Yannick Hanfmann (Niemcy) 7:6(3), 5:7, 6:4, 6:4
Robin Haase (Holandia) - Mackenzie McDonald (USA) 4:6, 4:6, 6:3, 6:1, 6:3
Marcos Baghdatis (Cypr) - Michaił Jużny (Rosja) 6:4, 6:4, 2:6, 3:1 i krecz
Alex de Minaur (Australia) - Taro Daniel (Japonia) 6:0, 6:1, 6:2
Pierre-Hugues Herbert (Francja) - Yuki Bhambri (Indie) 6:3, 7:6(3), 7:5
Benoit Paire (Francja) - Dennis Novak (Austria, Q) 7:6(6), 3:6, 7:5, 7:6(5)
Gael Monfils (Francja) - Facundo Bagnis (Argentyna, Q) 7:6(4), 3:6, 6:0, 6:0
Jaume Munar (Hiszpania) - Ruben Bemelmans (Belgia, LL) 5:7, 6:3, 7:6(3), 2:6, 6:1