WTA Nanchang: Magda Linette i koalicja Chinek. Polka zagra o drugi finał

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Quinn Rooney / Na zdjęciu: Magda Linette
Getty Images / Quinn Rooney / Na zdjęciu: Magda Linette

W sobotę Magda Linette powalczy o finał turnieju WTA International w Nanchangu. O godz. 11:00 czasu polskiego poznanianka zmierzy się z reprezentantką gospodarzy Qiang Wang.

Na placu boju w Nanchangu, gdzie tenisistki muszą również walczyć z palącym słońcem, pozostały Magda Linette i trzy Chinki: Qiang Wang, Lin Zhu i Saisai Zheng. W piątek w ćwierćfinale Polka straciła pierwszy set w turnieju. Pokonała 6:3, 4:6, 6:2 En Shuo Liang, mistrzynię juniorskiego Australian Open 2018.

Po meczu poznanianka komplementowała młodą Tajwankę. - Może Liang nie ma zbyt wielkiego doświadczenia w WTA, ale grała wspaniale. Wyszła na kort i już wyglądała, jakby była stałą bywalczynią touru. Wygrała juniorski Australian Open, dlatego spodziewałam się trudnego meczu. Mam nadzieję, że powróci tutaj w przyszłym roku i odniesie zwycięstwo - powiedziała Linette.

Polka po raz czwarty zagra w półfinale zawodów głównego cyklu. Wcześniej w najlepszej czwórce znalazła się w Baku (2013), Tokio (2015) i Kuala Lumpur (2017). W stolicy Japonii, w turnieju rangi International, osiągnęła jedyny do tej pory finał. Przegrała w nim z Yaniną Wickmayer.

W sobotę Linette zmierzy się z Qiang Wang. Chinka, podobnie jak Polka, w trzech meczach straciła jedną partię. W II rundzie pokonała 6:4, 3:6, 6:2 Uzbeczkę Sabinę Szaripową. Hindusce Ankicie Raina i i swojej rodaczce Fangzhou Liu oddała po trzy gemy.

Wang po raz drugi w sezonie pokonała trzy rywalki w jednym turnieju głównego cyklu. W Indian Wells w drodze do IV rundy wyeliminowała Szwajcarkę Timeę Bacsinszky, Belgijkę Elise Mertens i Francuzkę Kristinę Mladenović. Wcześniej w Dubaju łatwo odprawiła Holenderkę Kiki Bertens i urwała seta Ukraince Elinie Switolinie. Chinka do półfinału awansowała po raz pierwszy od października (Hongkong).

Największy triumf na zawodowych kortach Wang święciła w 2017 roku w Zhengzhou. W finale challengera WTA zmierzyła się ze swoją rodaczką Shuai Peng, która skreczowała w trzecim secie. Tenisistka z Tiencinu w swoim dorobku ma 13 tytułów ITF w singlu i jeden w deblu. Najlepszy wielkoszlemowy start zanotowała w tegorocznym Rolandzie Garrosie. W drodze do III rundy wyeliminowała Amerykankę Venus Williams i Chorwatkę Petrę Martić.

Wang po raz drugi wystąpi w półfinale turnieju głównego cyklu. W ubiegłym sezonie w Hongkongu odprawiła Tajwankę Kai-Chen Chang, Tajlandkę Luksikę Kumkhum i Australijkę Samanthę Stosur. W walce o finał przegrała z Rosjanką Anastazją Pawluczenkową. Chinka najwyżej w rankingu była notowana na 44. miejscu, w styczniu tego roku.

Linette wygrała wszystkie trzy dotychczasowe mecze z Wang. Po raz drugi tenisistki te zmierzą się w głównym cyklu. Trzy lata temu Kuala Lumpur Polka zwyciężyła w trzech setach. W 2014 roku poznanianka dwa razy była górą w challengerach WTA, w Tajpej (7:6, 6:2) oraz w finale w Ningbo (3:6, 7:5, 6:1).

- Znam Qiang, bo grałyśmy ze sobą kilka razy. Wiem, że to będzie trudny mecz - powiedziała Polka. Na kort centralny w Nanchangu 26-letnie Linette i Wang wyjdą o godz. 11:00 czasu polskiego.

Jiangxi Open, Nanchang (Chiny) WTA International, kort twardy, pula nagród 250 tys. dolarów sobota, 28 lipca

półfinał: kort centralny, od godz. 11:00 czasu polskiego

Magda Linette (Polska, 3) bilans: 1-0 Qiang Wang (Chiny, 2)