ATP Rzym: Nadal górą w 51. starciu z Djokoviciem. Hiszpan po raz 10. w finale na Foro Italico

W półfinale turnieju ATP World Tour Masters 1000 w Rzymie doszło do 51. konfrontacji Rafaela Nadala z Novakiem Djokoviciem. Lepszy okazał się Hiszpan, która awansował do 10. finału w stolicy Włoch.

Łukasz Iwanek
Rafael Nadal Getty Images / Dean Mouhtaropoulos / Na zdjęciu: Rafael Nadal
W półfinale w Rzymie doszło do 51. konfrontacji Rafaela Nadala (ATP 2) z Novakiem Djokoviciem (ATP 18), pierwszej od roku. W ubiegłym sezonie w walce o finał w Madrycie lepszy był Hiszpan. Serb wygrał ich dwa ostatnie mecze w stolicy Włoch (2014, 2016), a łączny bilans ich starć w Wiecznym Mieście, przed sobotnim spotkaniem, to 3-3. Na prowadzenie 4-3 wyszedł Nadal, który zwyciężył 7:6(4), 6:3.

Na otwarcie meczu Nadal odparł dwa break pointy przy 15-40. Później obaj tenisiści byli zabójczo skuteczni przy własnym podaniu. Tak było aż do szóstego gema, gdy w opałach znalazł się Djoković. Wyrzucony bekhend w długiej wymianie kosztował Serba stratę serwisu. Po chwili Hiszpan od 0-30 zdobył cztery punkty i prowadził 5:2. To nie był jednak koniec emocji w I secie. Głębokim forhendem wymuszającym błąd Djoković odrobił stratę przełamania w dziewiątym gemie. W tie breaku sytuację opanował Nadal, który partię zakończył efektownym bekhendem.

Przy 1:1 w II secie Hiszpan uzyskał przełamanie do zera imponując szybkością i refleksem. Nadal nie miał problemów z serwisem, za wyjątkiem ósmego gema. Nie musiał wówczas bronić break pointów, ale utrzymał podanie po blisko 10 minutach (12 rozegranych punktów). Odwrotny kros forhendowy dał mu prowadzenie 5:3. Odrodzenia Djokovicia nie było. W dziewiątym gemie Serb obronił pierwszą piłkę meczową akcją serwis-wolej, ale drugą Hiszpan wykorzystał bekhendem.

W trwającym godzinę i 56 minut meczu Nadal obronił dwa z trzech break pointów, a sam wykorzystał trzy z pięciu szans na przełamanie. Hiszpan zdobył o osiem punktów więcej od rywala (68-60). Tenisista z Majorki posłał 22 kończące uderzenia i popełnił 14 niewymuszonych błędów. Djoković miał 26 piłek wygranych bezpośrednio i 20 pomyłek.

Bilans wszystkich meczów obu tenisistów to teraz 26-25 dla Djokovicia. Nadal awansował do 10. finału w Rzymie, pierwszego od 2014 roku. W niedzielę Hiszpan powalczy o ósmy tytuł na Foro Italico, pierwszy od pięciu lat. Jego rywalem będzie Niemiec Alexander Zverev.

Djoković nie obroni punktów za ubiegłoroczny finał i po raz pierwszy od października 2006 roku wypadnie z Top 20 rankingu. W poniedziałek Serb znajdzie się na 22. miejscu.

Nadal może się teraz pochwalić największą liczbą wygranych meczów w imprezach rangi ATP World Tour Masters 1000. W sobotę odniósł 356. takie zwycięstwo (Roger Federer ma ich na koncie 355). W niedzielę Hiszpan zagra o 78. tytuł w głównym cyklu (bilans finałów 77-36).

Internazionali BNL d'Italia, Rzym (Włochy)