WTA Praga: Petra Kvitova powalczy o tytuł. Udane urodziny Mihaeli Buzarnescu

Czeszka Petra Kvitova pokonała Chinkę Shuai Zhang i awansowała do finału turnieju WTA International rozgrywanego na kortach ziemnych w Pradze.

Łukasz Iwanek
Petra Kvitova Getty Images / Cameron Spencer / Na zdjęciu: Petra Kvitova
W drodze do finału w Pradze Petra Kvitova (WTA 10) czterem rywalkom nie oddała seta. Tereza Smitkova, Natalia Wichliancewa i Katerina Siniakova urwały jej 14 gemów. W półfinale Czeszka pokonała 7:6(6), 6:0 Shuai Zhang (WTA 31). W tie breaku pierwszego seta dwukrotna mistrzyni Wimbledonu wróciła z 1-5.

W trwającym 78 minut spotkaniu Kvitova nie musiała bronić ani jednego break pointu. Wykorzystała trzy z siedmiu szans na przełamanie. Przy swoim pierwszym podaniu Czeszka zdobyła 30 z 36 punktów. Naliczono jej 37 kończących uderzeń przy 17 niewymuszonych błędach. Kvitova wyrównała na 2-2 bilans meczów z Zhang.

Mihaela Buzarnescu (WTA 37) awansowała do finału w dniu swoich 30. urodzin. Rumunka zwyciężyła 4:6, 6:3, 7:5 Camilę Giorgi (WTA 58). W trzecim secie przy 5:4 Włoszka serwowała po wygraną, ale w trzech kolejnych gemach zdobyła tylko cztery punkty. W trwającym dwie godziny i 24 minuty meczu popełniła osiem podwójnych błędów i w sumie 30 niewymuszonych przy 19 kończących uderzeniach. Buzarnescu miała 31 piłek wygranych bezpośrednio i 36 pomyłek. Rumunka sześć razy oddała podanie, a sama wykorzystała osiem z 12 break pointów.

Buzarnescu awansowała do drugiego finału w głównym cyklu w tym roku i zarazem w karierze. W styczniu w Hobart przegrała z Elise Mertens. Kvitova powalczy o pierwszy tytuł WTA w Czechach. Bilans jej wszystkich finałów to 22-7.

Kvitova i Buzarnescu zmierzą się po raz pierwszy. Finał turnieju w Pradze odbędzie się w sobotę o godz. 11:00.

W piątek Buzarnescu na kort wychodziła dwa razy. Wystąpiła w finale gry podwójnej w parze z Lidzią Marozawą. Rumunka i Białorusinka przegrały 4:6, 2:6 z Nicole Melichar i Kvetą Peschke. Dla Amerykanki to drugi deblowy tytuł w głównym cyklu. Pierwszy wywalczyła w 2017 roku w Norymberdze razem z Brytyjką Anną Smith. Dla Czeszki to drugi kolejny triumf w Pradze. W ubiegłym roku jej partnerką była Niemka Anna-Lena Grönefeld. Bilans finałów 42-letniej Peschke to teraz 29-40.

finał gry podwójnej:

Nicole Melichar (USA, 3) / Kveta Peschke (Czechy, 3) - Mihaela Buzarnescu (Rumunia) / Lidzia Marozawa (Białoruś) 6:4, 6:2

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)