Puchar Davisa: Kamil Majchrzak dał Polsce awans. Biało-Czerwoni pokonali Zimbabwe

Kamil Majchrzak pewnie pokonał Benjamina Locka i zapewnił Polsce zwycięstwo nad Zimbabwe w meczu II rundy Grupy II Strefy Euroafrykańskiej Pucharu Davisa. We wrześniu Biało-Czerwoni powalczą na wyjeździe z Rumunami.

Rafał Smoliński
Kamil Majchrzak WP SportoweFakty / Iza Zgrzywa / Na zdjęciu: Kamil Majchrzak
Kamil Majchrzak (ATP 226) po raz pierwszy w karierze zdobył dwa punkty w narodowych barwach, czym pomógł drużynie w realizacji celu. W niedzielę piotrkowianin zwyciężył Benjamina Locka (ATP 472) 6:3, 6:2, zapewniając Polsce wygraną nad zespołem Zimbabwe.

Lock przystąpił do pojedynku z Majchrzakiem po 30-minutowej przerwie na odpoczynek po meczu deblowym. Mimo tego jak przyznał na konferencji prasowej nie odczuwał zmęczenia pod względem fizycznym. Polak i tenisista z Harare rozgrywali wiele długich wymian, których skutkiem było sporo niewymuszonych lub wymuszonych błędów. Z tego powodu w partii otwarcia doszło od stanu po 1 do czterech kolejnych przełamań. Dopiero wówczas Majchrzak ustabilizował swoją grę i zredukował liczbę błędów. Polak rozrzucał rywala po korcie, ale w przeciwieństwie do Michała Przysiężnego starał się częściej atakować forhend niż bekhend rywala. Wystarczyło to, aby zdobyć przełamanie w ósmym gemie i pewnie zamknąć seta.

W drugiej odsłonie Majchrzak błyskawicznie wysunął się na 3:0 i kontrolował wydarzenia na korcie. Wymiany cały czas były bardzo intensywne, ale im dłużej trwały, tym większe było prawdopodobieństwo zdobycia punktu przez Polaka. Lock miał w tej części pojedynku tylko jeden przebłysk - gdy po serii znakomitych forhendów odrobił w czwartym gemie stratę jednego breaka. Jednak jeszcze przed zmianą stron nasz tenisista odzyskał przewagę dwóch przełamań. Pojedynek zakończył w ósmym gemie, posyłając asa przy drugiej piłce meczowej.

W niemającym już znaczenia pojedynku Daniel Michalski (ATP 1334) zwyciężył 6:3, 6:4 Marka Chigaazirę (ATP 1322). Polska pokonała Zimbabwe 4:1 i w III rundzie zmierzy się na wyjeździe w dniach 15-16 września z Rumunią, która ograła u siebie Maroko. Stawką tego pojedynku będzie awans do Grupy I Strefy Euroafrykańskiej.

Polska - Zimbabwe 4:1, Hala 100-lecia Sopotu, Sopot (Polska)
II runda Grupy II strefy Euroafrykańskiej, kort twardy w hali
sobota-niedziela, 7-8 kwietnia

Gra 1.: Kamil Majchrzak - Takanyi Garanganga 6:2, 6:2
Gra 2.: Michał Przysiężny - Benjamin Lock 5:7, 5:7
Gra 3.: Łukasz Kubot / Marcin Matkowski - Takanyi Garanganga / Benjamin Lock 6:3, 6:3
Gra 4.: Kamil Majchrzak - Benjamin Lock 6:3, 6:2
Gra 5.: Daniel Michalski - Mark Chigaazira 6:3, 6:4