WTA Sydney: Andżelika Kerber pierwszą niemiecką mistrzynią imprezy

Andżelika Kerber została mistrzynią turnieju Sydney International. W finale Niemka pokonała w dwóch setach Australijkę Ashleigh Barty.

Łukasz Iwanek
Andżelika Kerber, mistrzyni Sydney International 2018 Getty Images / Mark Metcalfe / Na zdjęciu: Andżelika Kerber, mistrzyni Sydney International 2018
W finale turnieju w Sydney doszło do konfrontacji Andżeliki Kerber (WTA 22) z Ashleigh Barty (WTA 19). Tytuł zdobyła Niemka, która zwyciężyła Australijkę 6:4, 6:4. Dla byłej liderki rankingu to pierwszy triumf od US Open 2016.

W I secie było jedno przełamanie. Przy 2:2 Barty oddała podanie podwójnym błędem. Wcześniej Kerber dwa razy przy swoim serwisie wróciła z 15-40. W 10. gemie Niemka straciła tylko jeden punkt i set dobiegł końca.

Na otwarcie II partii nastąpiły obustronne przełamania. Obie tenisistki straciły podanie w podobny sposób, psując bekhend. Trzy proste pomyłki sprawiły, że Barty oddała serwis przy 3:3. W ósmym gemie Kerber odparła break pointa i do końca utrzymała przewagę. Wynik meczu na 6:4, 6:4 ustaliła głębokim forhendem wymuszającym błąd.

W trwającym 71 minut meczu Barty zdobyła tylko 9 z 22 punktów przy swoim drugim podaniu. Kerber obroniła pięć z sześciu break pointów, a sama wykorzystała trzy z czterech szans na przełamanie. Niemce naliczono 10 kończących uderzeń i 13 niewymuszonych błędów. Australijka miała 24 piłki wygrane bezpośrednio i 38 pomyłek.

Barty w finale imprezy w stolicy stanu Nowa Południowa Walia wystąpiła jako pierwsza Australijka od 2005 roku. Wtedy doszło do konfrontacji dwóch reprezentantek gospodarzy. Alicia Molik pokonała Samanthę Stosur. Kerber została pierwszą w historii niemiecką mistrzynią turnieju w Sydney. W 2014 roku w decydującym meczu przegrała z Cwetaną Pironkową. Wcześniej w finale wystąpiły tutaj tylko dwie jej rodaczki, Bettina Bunge (1979) i Anke Huber (1993).

Kerber zdobyła 11. singlowy tytuł w głównym cyklu. Bilans finałów Niemki to 11-16, a Barty 1-3. W ubiegłym roku w Kuala Lumpur Australijka święciła pierwszy triumf.

Mistrzyni Australian Open i US Open 2016 była w opałach już w I rundzie. Pokonała Lucie Safarovą po obronie dwóch piłek meczowych. Następnie trzy partie rozegrała również z Venus Williams. Kolejnym trzem rywalkom, Dominice Cibulkovej, Camili Giorgi i Barty, nie oddała seta. Bilans meczów Niemki w sezonie 2018 to 9-0 (4-0 w Pucharze Hopmana, 5-0 w Sydney). W poniedziałek Kerber wróci do Top 20 rankingu.

Obie tenisistki czeka teraz występ w rozpoczynającym się 15 stycznia wielkoszlemowym Australian Open. W I rundzie Kerber zmierzy się ze swoją rodaczką Anną-Leną Friedsam, a rywalką Barty będzie Białorusinka Aryna Sabalenka.

Sydney International, Sydney (Australia)
WTA Premier, kort twardy, pula nagród 710 tys. dolarów
sobota, 13 stycznia

finał gry pojedynczej:

Andżelika Kerber (Niemcy) - Ashleigh Barty (Australia) 6:4, 6:4

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Czy Andżelika Kerber wygra Australian Open 2018?