Mistrzostwa WTA: Martina Hingis bez tytułu na pożegnanie, Timea Babos i Andrea Hlavackova w finale

Węgierka Timea Babos i Czeszka Andrea Hlavackova pokonały 6:4, 7:6(5) Tajwankę Yung-Jan Chan i Szwajcarkę Martinę Hingis w półfinale gry podwójnej Mistrzostw WTA w Singapurze.

Łukasz Iwanek
Martina Hingis PAP/EPA / WALLACE WOON / Na zdjęciu: Martina Hingis
W sobotę Martina Hingis rozegrała ostatni mecz w karierze. W Singapurze nie zdobędzie tytułu na pożegnanie z zawodowymi kortami. W półfinale Mistrzostw WTA Szwajcarka wspólnie z Yung-Jan Chan przegrały 4:6, 6:7(5) z Timeą Babos i Andreą Hlavackovą.

W I secie zabójczo skuteczne Babos i Hlavackova wyszły na 4:1 z dwoma przełamaniami. Później gra wyrównała się. Chan i Hingis zdobyły dwa gemy z rzędu, ale całości strat nie udało im się odrobić. Wynik seta na 6:4 Czeszka ustaliła wolejem.

W drugim i czwartym gemie II partii Węgierka i Czeszka obroniły trzy break pointy. Przy stanie 5:5 Babos nabawiła się kontuzji kostki. Upadła na kort z grymasem bólu, ale po interwencji medycznej gra zostało wznowiona. W tie breaku Chan i Hingis nie były w stanie skruszyć oporu rywalek. W przekroju całego meczu Babos i Hlavackova dysponowały lepszym serwisem i returnem i to one zagrają w finale.

W trwającym godzinę i 43 minuty meczu Węgierka i Czeszka obroniły cztery z pięciu break pointów, a same wykorzystały dwie z czterech szans na przełamanie. Przy swoim pierwszym podaniu zdobyły 38 z 49 punktów.

Babos i Hlavackova przerwały serię Chan i Hingis, które były niepokonane od 19 meczów. Tajwanka i Szwajcarka w tym sezonie triumfowały w dziewięciu turniejach (Indian Wells, Madryt, Rzym, Majorka, Eastbourne, Cincinnati, US Open, Wuhan, Pekin). W niedzielę Węgierka i Czeszka powalczą o piąty tytuł w sezonie (Rabat, Quebec City, Taszkent, Moskwa).

Hlavackova po raz drugi zagra w finale Mistrzostw WTA. W 2012 roku w parze z Lucie Hradecką przegrały z Rosjankami Marią Kirilenko i Nadią Pietrową. Babos w Masters gra po raz trzeci i po raz pierwszy wystąpi w meczu o tytuł. Węgierka to dwukrotna finalistka Wimbledonu (2014 z Kristiną Mladenović, 2016 z Jarosławą Szwiedową). Hlavackova to mistrzyni Rolanda Garrosa 2011 i US Open 2013 z Hradecką.

Hingis zdobyła 25 wielkoszlemowych tytułów (pięć w grze pojedynczej, 13 w podwójnej, siedem w mieszanej). Pięć razy triumfowała w Mistrzostwach WTA: w 1998 i 2000 w singlu oraz w 1999, 2000 i 2015 roku w deblu.

W finale Babos i Hlavackova zmierzą się z Holenderką Kiki Bertens i Szwedką Johanną Larsson.

Mistrzostwa WTA, Singapur (Singapur)
Tour Championships, kort twardy w hali, pula nagród 7 mln dolarów
sobota, 28 października

półfinał gry podwójnej:

Timea Babos (Węgry, 3) / Andrea Hlavackova (Czechy, 3) - Martina Hingis (Szwajcaria, 1) / Yung-Jan Chan (Tajwan, 1) 6:4, 7:6(5)

Wyniki i tabele Mistrzostw WTA

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Czy Timea Babos i Andrea Hlavackova wygrają Mistrzostwa WTA w deblu?