WTA Pekin: rewanż Marii Szarapowej po dreszczowcu, Kristina Mladenović tkwi w głębokim kryzysie

Rosjanka Maria Szarapowa pokonała 7:6(3), 5:7, 7:6(7) Łotyszkę Anastasiję Sevastovą i awansowała do II rundy turnieju WTA Premier Mandatory na kortach twardych w Pekinie.

Łukasz Iwanek
Maria Szarapowa PAP/EPA / ANDREW GOMBERT / Na zdjęciu: Maria Szarapowa

W I rundzie w Pekinie Maria Szarapowa (WTA 104) zmierzyła się z Anastasija Sevastova (WTA 18), z którą przegrała w 1/8 finału US Open. Tym razem zwyciężyła Rosjanka po trzysetowym dreszczowcu. Była liderka rankingu miała szansę na wygraną w dwóch setach, bo prowadziła 7:6, 4:2. W decydującej partii prowadziła 5:2, a w dziewiątym gemie zmarnowała dwie piłki meczowe. Szarapowa mogła też odpaść z turnieju, ale w tie breaku obroniła meczbola i awansowała dalej po trzech godzinach i pięciu minutach walki.

W całym meczu Rosjanka siedem razy straciła podanie, a sama wykorzystała sześć z 13 break pointów. Popełniła 10 podwójnych błędów i zaserwowała 11 asów. Naliczono jej 52 piłki wygrane bezpośrednio i 68 pomyłek. Sevastova miała 24 kończące uderzenia i 33 niewymuszone błędy. Kolejną rywalką Szarapowej będzie jej rodaczka Jekaterina Makarowa lub Amerykanka Jennifer Brady.

W głębokim kryzysie tkwi Kristina Mladenović (WTA 14), która przegrała już 18 setów z rzędu. W sobotę Francuzka uległa 5:7, 4:6 Ying-Ying Duan (WTA 96). Ćwierćfinalistka tegorocznego Rolanda Garrosa nieźle radziła sobie w wymianach (25 kończących uderzeń przy 22 niewymuszonych błędach), ale słabo serwowała. Posłała dziewięć asów, jednak popełniła tyle samo podwójnych błędów. Cztery razy dała się przełamać. Duan zanotowano 19 piłek wygranych bezpośrednio i 19 pomyłek.

Anastazja Pawluczenkowa (WTA 19) rozbiła 6:1, 6:1 Lauren Davis (WTA 43). W trwającym 57 minut spotkaniu Rosjanka obroniła dwa break pointy, a sama wykorzystała pięć z ośmiu szans na przełamanie. Przy swoim pierwszym podaniu tenisistka z Moskwy zdobyła 23 z 27 punktów.

Daria Kasatkina (WTA 31) pokonała 7:6(5) 6:1 Natalię Wichliancewą (WTA 64). W I partii 20-latka z Togliatti wróciła z 3:5 po obronie dwóch piłek setowych. Niżej notowana Rosjanka popełniła 10 podwójnych błędów.

China Open, Pekin (Chiny)
WTA Premier Mandatory, kort twardy, pula nagród 6,381 mln dolarów
sobota, 30 września

I runda gry pojedynczej:

Ying-Ying Duan (Chiny, WC) - Kristina Mladenović (Francja, 13) 7:5, 6:4
Maria Szarapowa (Rosja, WC) - Anastasija Sevastova (Łotwa, 16) 7:6(3), 5:7, 7:6(7)
Daria Kasatkina (Rosja) - Natalia Wichliancewa (Rosja) 7:6(5), 6:1
Anastazja Pawluczenkowa (Rosja) - Lauren Davis (USA) 6:1, 6:1

wolne losy: Jelena Ostapenko (Łotwa, 9); Caroline Garcia (Francja); Ashleigh Barty (Australia)

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Czy Maria Szarapowa awansuje do III rundy turnieju WTA w Pekinie?