Trzecia nowojorska korona Rafaela Nadala. Częściej wygrywał tylko w Paryżu

Rafael Nadal pokonał 6:3, 6:3, 6:4 Kevina Andersona i wygrał US Open 2017. Dla Hiszpana to trzeci triumf w nowojorskiej imprezie. W turniejach wielkoszlemowych częściej, dziesięć razy, zwyciężał jedynie w paryskim Rolandzie Garrosie.

Marcin Motyka
Rafael Nadal, mistrz US Open 2017 PAP/EPA / JUSTIN LANE / Rafael Nadal, mistrz US Open 2017

Z wszystkich turniejów wielkoszlemowych to właśnie na zwycięstwo w US Open Rafael Nadal musiał czekać najdłużej. Po premierowy tytuł w Nowym Jorku sięgnął dopiero w 2010 roku. Pokonując wówczas w finale Novaka Djokovicia, skompletował tzw. Karierowego Wielkiego Szlema, czyli triumfy w każdej imprezie tej rangi.

Drugą nowojorską koronę wywalczył trzy lata później, znów w finale ogrywając Djokovicia. Tym zwycięstwem zwieńczył jeden z najlepszych sezonów w karierze. Był to pierwszy i jak dotychczas jedyny rok, w którym Nadal zdobył trzy wielkoszlemowe mistrzostwa. Prócz US Open, triumfował także w Rolandzie Garrosie i Wimbledonie.

W niedzielę Hiszpan trzeci raz cieszył się z tytuły na kortach Flushing Meadows. W drodze po puchar pokonał kolejno: Dusana Lajovicia, Taro Daniela, Leonardo Mayera, Ołeksandr Dołgopołowa, Andrieja Rublowa i Juana Martina del Potro. W finale wygrał 6:3, 6:3, 6:4 z Kevinem Andersonem.

Pod względem tytułów US Open to dla Nadala drugi najlepszy turniej wielkoszlemowy. Częściej, dziesięciokrotnie, zwyciężał tylko w Rolandzie Garrosie. Ma także w dorobku dwa mistrzostwa Wimbledonu i jedno Australian Open.

Trzy zwycięstwa dają Hiszpanowi dziewiąte miejsce na liście triumfatorów nowojorskiego turnieju. Najlepsi pod tym względem, z siedmioma tytułami, są William Larned, Richard Sears i Bill Tilden, ale cała trójka rywalizowała w czasach amatorskich. W erze zawodowego tenisa rekordzistami są Jimmy Connors, Pete Sampras i Roger Federer, którzy w Nowym Jorku wygrywali po pięć razy.