US Open: Garbine Muguruza w 63 minuty w II rundzie, Petra Kvitova skruszyła opór Jeleny Janković

Garbine Muguruza rozbiła 6:0, 6:3 Amerykankę Varvarę Lepchenko i awansowała do II rundy wielkoszlemowego US Open na kortach Flushing Meadows w Nowym Jorku.

Łukasz Iwanek
Garbine Muguruza PAP/EPA / PETER FOLEY / Garbine Muguruza

Garbine Muguruza (WTA 3) wygrała ósmy mecz z rzędu w wielkoszlemowych turniejach. Mistrzyni Wimbledonu potrzebowała 63 minut, aby rozprawić się z Varvarą Lepchenko (WTA 64). Hiszpanka wykorzystała pięć z sześciu break pointów i zdobyła 15 z 18 punktów przy siatce. Naliczono jej 16 kończących uderzeń i 11 niewymuszonych błędów. Amerykanka miała osiem piłek wygranych bezpośrednio i 22 pomyłki. Kolejną rywalką Muguruzy będzie Chinka Ying-Ying Duan lub Amerykanka Claire Liu.

Petra Kvitova (WTA 14) pokonała 7:5, 7:5 Jelenę Janković (WTA 68). W szóstym gemie Serbka oddała podanie podwójnym błędem. Przy 5:3 Czeszka serwowała, aby wygrać I partię, ale była liderka rankingu odrobiła stratę przełamania świetną pracą w defensywie i wolejem. Janković z 2:5 wyrównała na 5:5, ale dwa kolejne gemy padły łupem Kvitovej. Set dobiegł końca, gdy finalistka US Open 2008 przestrzeliła bekhend.

W gemie otwarcia II seta Kvitova oddała podanie wyrzucając bekhend. Po chwili Janković odparła dwa break pointy przy 15-40 i wyszła na 2:0. Drugi raz jednak nie uratowała się przed przełamaniem. Popełniła dwa podwójne błędy, zepsuła skrót i na tablicy pojawił się wynik 2:2. Czeszka jednak nie miała sytuacji pod pełną kontrolą, jej dyspozycja cały czas falowała. Przestrzelony bekhend kosztował ją stratę serwisu przy 3:3. Po chwili Serbka podwyższyła na 5:3, ale przegrała cztery kolejne gemy. Wynik meczu na 7:5, 7:5 Kvitova ustaliła efektownym forhendem.

Czeszka podwyższyła na 5-3 bilans meczów z Serbką. W ciągu 91 minut dwukrotna mistrzyni Wimbledonu posłała 28 kończących uderzeń przy 31 niewymuszonych błędach. Janković miała 14 piłek wygranych bezpośrednio i 25 pomyłek.

W II rundzie Kvitova zmierzy się z Alize Cornet (WTA 46), która pokonała 6:4, 6:4 Heather Watson (WTA 74). W trwającym 96 minut meczu Francuzka zdobyła 28 z 36 punktów przy swoim pierwszym podaniu i wykorzystała cztery z ośmiu break pointów. Odpadła Lauren Davis (WTA 34), która nie wykorzystała prowadzenia 4:0 w I oraz 2:0 w II secie i przegrała 5:7, 5:7 z Sofią Kenin (WTA 139). W II partii, przy stanie 5:4, 23-latka z Boca Raton zmarnowała dwie piłki setowe.

Kolejną rywalką 18-letniej Kenin będzie Sachia Vickery (WTA 154), która uzyskała cztery przełamania i pokonała 4:6, 6:4, 6:1 Natalię Wichliancewą (WTA 58). Półfinalistka tegorocznego Wimbledonu Magdalena Rybarikova (WTA 32) wróciła z 0:2 w I secie i wygrała 6:3, 6:4 z Camilą Giorgi (WTA 69). W II rundzie Słowaczka spotka się z Kristyną Pliskovą (WTA 41), która odparła cztery break pointy i w 57 minut pokonała 6:2, 6:2 Misa Eguchi (WTA 316).

Caroline Garcia (WTA 19) zamieniła na przełamanie sześć z 14 szans i rozbiła 6:0, 6:1 Terezę Martincovą (WTA 121). Kolejną przeciwniczką Francuzki będzie Jekaterina Aleksandrowa (WTA 79), która wygrała 6:2, 6:3 z Anną Zają (WTA 236). Rosjanka zaserwowała siedem asów, zgarnęła 25 z 29 punktów przy swoim pierwszym podaniu i obroniła sześć break pointów.

Arina Rodionowa (WTA 134) wróciła z 2:4 w I secie i pokonała 7:5, 7:5 Richel Hogenkamp (WTA 101). Obie tenisistki miały po 11 break pointów - Australijka wykorzystała pięć, a Holenderka na przełamanie zamieniła trzy.

Program i wyniki turnieju kobiet

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)