ATP Sofia: Grigor Dimitrow w upragnionym finale, Roberto Bautista nie obroni tytułu

Grigor Dimitrow w dwóch setach pokonał Nikołoza Basilaszwilego w półfinale rozgrywanego na kortach twardych w hali turnieju ATP World Tour 250 w Sofii. Finałowym rywalem Bułgara będzie David Goffin, który wygrał z broniącym tytułu Roberto Bautistą.

Marcin Motyka
PAP/EPA / FILIP SINGER

Odkąd Grigor Dimitrow ogłosił, że wystąpi w tegorocznej edycji turnieju ATP w Sofii, bułgarscy kibice marzyli o jednym - aby ich idol dotarł do finału. 25-latek z Chaskowa runda po rundzie przybliżał się do celu, aż w końcu go osiągnął. W sobotę Dimitrow wygrał 6:1, 6:3 z rewelacją zawodów, pogromcą z II rundy najwyżej rozstawionego Dominika Thiema, Nikołozem Basilaszwilm, i awansował do finału.

Pierwszy set sobotniego spotkania był popisem Dimitrowa. Bułgar wygrał 6:1, tracąc zaledwie dziesięć punktów. Druga partia była o wiele bardziej wyrównana. Basilaszwili potrafił nawiązać wyrównaną walkę, ale w najważniejszych momentach zawsze lepszy był reprezentant gospodarzy, który w tej partii także uzyskał dwa przełamania i zwyciężył 6:3.

Tym samym Dimitrow awansował do 11. w karierze finału w głównym cyklu, w którym będzie mógł zdobyć szósty tytuł. W tym sezonie cieszył się już z jednego mistrzostwa, w styczniu wygrywając w Brisbane.

Chronologicznie pierwszy sobotni półfinał przyniósł o wiele więcej dramaturgii. David Goffin po dwóch godzinach i 44 minutach pokonał 5:7, 6:4, 7:6(3) broniącego tytułu Roberto Bautistę. Dla Hiszpana, zeszłorocznego mistrza Garanti Koza Sofia Open, to pierwsza w karierze porażka w Sofii.

- To był jeden z tych meczów, gdy obaj tenisiści grają dobrze, a poszczególne sety wygrywa ten, który wykorzystuje swoje szanse - mówił rozstawiony z numerem drugim Goffin. - Jestem bardzo szczęśliwy. To była trudna batalia. Wiedziałem, że aby wygrać, muszę grać agresywnie i ofensywnie - dodał Belg (w sobotę 12 asów i pięć przełamań).

Niedzielny finał, który rozpocznie się o godz. 16:00 czasu polskiego, będzie trzecią konfrontacją w głównym cyklu pomiędzy Dimitrowem a Goffinem. Obie poprzednie (US Open 2014 i Australian Open 2017) wygrał Bułgar.

- Czuję się dobrze i z pewnością będę odpowiednio przygotowany. Wiem, że w meczu z Grigorem cała hala będzie za nim. Poczuję się jak podczas meczu w Pucharze Davisa. Grigor jest niesamowitym tenisistą. Ale ja mam zamiar dać z siebie wszystko - dodał Goffin, który wystąpi w swoim siódmym finale w cyklu ATP World Tour (ma na koncie dwa tytuły).

Garanti Koza Sofia Open, Sofia (Bułgaria)
ATP World Tour 250, kort twardy w hali, pula nagród 482,1 tys. euro
sobota, 11 lutego

półfinał gry pojedynczej:

David Goffin (Belgia, 2) - Roberto Bautista (Hiszpania, 4) 5:7, 6:4, 7:6(3)
Grigor Dimitrow (Bułgaria, 3) - Nikołoz Basilaszwili (Gruzja) 6:1, 6:3

Oglądaj tenisowy turniej ATP w Sofii NA ŻYWO w kanałach ELEVEN SPORTS na elevensports.pl lub u takich operatorów jak nc+, Cyfrowy Polsat, UPC, Vectra, Toya, INEA czy Netia.