ATP Sydney: Muller obronił meczbola i pokonał Dołgopołowa, pierwsza wygrana 17-letniego De Minaura

Gilles Muller obronił piłkę meczową i w trzech setach pokonał Ołeksandra Dołgopołowa w I rundzie rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP World Tour 250 w Sydney. Pierwsze zwycięstwo w głównym cyklu odniósł 17-letni Alex de Minaur.

Marcin Motyka
PAP/EPA / GEORGIOS KEFALAS

Na Antypodach pojawił się kolejny tenisowy talent. To 17-letni Alex de Minaur  W zeszłym tygodniu pochodzący z Hiszpanii Australijczyk przeszedł kwalifikacje do głównej drabinki w Brisbane, natomiast we wtorek odniósł pierwsze zwycięstwo w cyklu ATP World Tour. W meczu I rundy turnieju w Sydney De Minaur pokonał 6:3, 3:6, 7:6(1) notowanego na 46. miejscu w światowej klasyfikacji Benoita Paire'a, w rozstrzygającym secie odrabiając stratę przełamania.

- Wiedziałem, że będę miał swoje okazje w tym meczu - powiedział De Minaur, 333. tenisista świata, który w II rundzie zagra z Andriejem Kuzniecowem. Rosjanin wyeliminował Martina Klizana.

Ołeksandr Dołgopołow przystąpi do Australian Open bez wygranego meczu w sezonie 2017. We wtorek Ukrainiec był blisko sukcesu. W pojedynku z Gillesem Mullerem nie wykorzystał jednak piłki meczowej i przegrał 6:3, 3:6, 5:7. Luksemburczyk (14 asów, 79 proc. wygranych piłek po trafionym pierwszym podaniu i dwa przełamania) o ćwierćfinał powalczy z Matthew Bartonem, kwalifikantem.

Aż dwóch godzin i 36 minut potrzebował Marcel Granollers, by ograć Santiago Giraldo, który wszedł do głównej drabinki jako tzw. "szczęśliwy przegrany" z kwalifikacji, zastępując Fernando Verdasco. Rozstawiony z numerem ósmym Hiszpan zwyciężył 6:7(5), 7:5, 6:3 i w II rundzie zmierzy się z Danielem Evansem.

Nie powiodło się także innemu "lucky looserowi", Nikołozowi Basilaszwilemu. Gruzin otrzymał szansę wskutek wycofania się Thanasiego Kokkinakisa, lecz gładko (5:7, 2:6) uległ Jordanowi Thompsonowi. - To niesamowite. Gdy byłem dzieckiem, to oglądałem ten turniej, a teraz sam w nim występuję - mówił Australijczyk, który w 1/8 finału stanie naprzeciw Philippa Kohlschreibera. - To bardzo doświadczony rywal. Spodziewam się trudnego meczu - dodał Thompson.

Z kolei Mischa Zverev pokonał 6:4, 6:2 Nicolása Almagro i w II rundzie zagra z innym Hiszpanem, Pablo Carreno, turniejową "czwórką". - Moja gra zawsze jest zależna od serwisu. Jeżeli podaję dobrze, mogę powalczyć z każdym - stwierdził Zverev, który we wtorek nie miał prawa narzekać na serwis. Przy własnym podaniu zdobył 79 proc. rozegranych punktów, posłał 12 asów i ani razu nie został przełamany.

Apia International Sydney, Sydney (Australia)
ATP World Tour 250, kort twardy, pula nagród 437,3 tys. dolarów
wtorek, 10 stycznia

I runda gry pojedynczej:

Marcel Granollers (Hiszpania, 8) - Santiago Giraldo (Kolumbia, LL) 6:7(5), 7:5, 6:3
Andriej Kuzniecow (Rosja) - Martin Klizan (Słowacja, 7) 2:6, 6:1, 3:0 i krecz
Mischa Zverev (Niemcy) - Nicolas Almagro (Hiszpania) 6:4, 6:2
Gilles Muller (Luksemburg) - Ołeksandr Dołgopołow (Ukraina) 3:6, 6:3, 7:5
Alex de Minaur (Australia, WC) - Benoit Paire (Francja) 6:3, 3:6, 7:6(1)
Jordan Thompson (Australia, WC) - Nikołoz Basilaszwili (Gruzja, LL) 7:5, 6:2

wolne losy: Dominic Thiem (Austria, 1), Pablo Cuevas (Urugwaj, 2), Viktor Troicki (Serbia, 3), Pablo Carreno (Hiszpania, 4)

Kto awansuje do ćwierćfinału turnieju ATP w Sydney?