ATP Barcelona: Utalentowani Zverev i Chaczanow grają dalej, Almagro zmarnował meczbole

Poniedziałek w Barcelonie był udanym dniem zarówno dla nastolatków, jak i dla tenisistów doświadczonych. Do II rundy awansowali utalentowani Alexander Zverev i Karen Chaczanow oraz weterani - Radek Stepanek, Albert Montanes czy Victor Estrella.

Marcin Motyka
Alexander Zverev Newspix / ZUMA / Na zdjęciu: Alexander Zverev

Mimo zaledwie 18 lat, Alexander Zverev jest już drugą rakietą Niemiec. W I rundzie turnieju ATP w Barcelonie nastolatek musiał się zmierzyć ze swoim rodakiem starszym o siedem lat Janem-Lennardm Struffem (piątym tenisistą naszych zachodnich sąsiadów) i nie miał dla krajana taryfy ulgowej. Zverev w ciągu 68 minut gry zaserwował jednego asa, wykorzystał pięć z ośmiu break pointów, posłał 19 uderzeń kończących i zwyciężył 6:4, 6:3. W II rundzie Barcelona Open BancSabadell Niemiec zagra z Thomazem Belluccim, turniejową "15".

W II rundzie zameldował się również inny czołowy tenisista młodego pokolenia, Karen Chaczanow. 19-latek w spotkaniu z Aljazem Bedene obronił piłkę meczową w 12. gemie trzeciego seta, pokonując Brytyjczyka 3:6, 6:3, 7:6(2). Rosjanin, dla którego pierwszy wygrany mecz w głównym cyklu od października 2013 roku, gdy doszedł do ćwierćfinału zmagań w Moskwie, w II rundzie stanie naprzeciw oznaczonego numerem piątym Roberto Bautisty.

Nie powiodło się natomiast trzeciemu nastolatkowi, który w poniedziałek zaprezentował się na mączce w stolicy Katalonii, Hyeonowi Chungowi. Koreańczyk przegrał w dwóch setach z Malekiem Jazirim. Tunezyjczyk będzie inauguracyjnym rywalem Richarda Gasqueta, rozstawionego z numerem czwartym.

Ale w poniedziałek na kortach Real Club de Tenis Barcelona rządzili przede wszystkim weterani. W najciekawszym meczu, starciu dwóch 30-latków, Tejmuraz Gabaszwili przegrywał 1:6, 3:5 z Nicolásem Almagro, finalistą Barcelona Open BancSabadell z 2013 roku, ale obronił dwa meczbole i zwyciężył 1:6, 7:6(3), 6:2. O awans do III rundy Rosjanin powalczy z oznaczonym numerem szóstym Benoitem Paire'em.

Najstarszy uczestnik turnieju 37-letni Radek Stepanek, który do głównej drabinki musiał przebijać się przez eliminacje, wygrał 6:4, 7:5 z Santiago Giraldo, finalistą tej imprezy sprzed dwóch lat, a jego następnym rywalem będzie David Ferrer. 35-letni Albert Montanes nie oddał seta młodszemu o 12 lat Roberto Carballesowi, natomiast także 35-latek, Victor Estrella, w trzech partiach okazał się lepszy od Michaiła Kukuszkina.

W poniedziałek wygrali również Inigo Cervantes (6:3, 6:4 z Franko Skugorem) oraz Jewgienij Donskoj, który pokonał 7:5, 7:6(5) Facundo Bagnisa i w następnej fazie zmierzy się z rozstawionym z "11" Ołeksandrem Dołgopołowem.

Barcelona Open BancSabadell, Barcelona (Hiszpania)