WTA Katowice: Szaleńcza pogoń Japonek znów się opłaciła, Eri Hozumi i Miyu Kato triumfatorkami debla

Eri Hozumi i Miyu Kato triumfatorkami turnieju gry podwójnej Katowice Open 2016. W wielkim finale Japonki obroniły dwa meczbole i pokonały Walentynę Iwachnienko i Marinę Mielnikową.

Kacper Kowalczyk

Zarówno dla Walentyny Iwachnienko i Mariny Mielnikowej, jak i dla Eri Hozumi i Miyu Kato sam awans do finału był jednym z największych sukcesów w karierze. Obydwa duety odnosiły już triumfy w rozgrywkach ITF, Rosjanki wygrały przed czterema laty w Mestre, a Japonki okazały się najlepsze w 2013 roku w Makinoharze.

Ponadto reprezentantki Kraju Kwitnącej Wiśni doszły już do finału zawodów w Kaohsiung, gdzie w dwóch setach przegrały z gospodyniami, Hao-Ching i Yung-Jan Chan. W pierwszej partii niedzielnego pojedynku nie wyglądało na to, że brak doświadczenia specjalnie przeszkadza Iwachnienko i Mielnikowej, które wyraźnie przeważały. Po utracie serwisu w gemie otwarcia, reszta gemów, w których wprowadzały piłkę do gry przebiegała już po ich myśli.

Rosjanki udanie wykorzystywały słabsze podania Japonek i po 31 minutach zamknęły pierwszą odsłonę na swoją korzyść. Przełamaniem otworzyły też drugiego seta, ale podobnie jak w półfinale Hozumi i Kato nie zamierzały się poddać. Natychmiast odrobiły straty, podobnie zrobiły po każdym kolejnym breaku. Przy stanie 5:4 Rosjanki serwowały na mecz, miały nawet dwie piłki meczowe, ale pomysłowa gra Japonek przyniosła efekt i doprowadziła do remisu.

Stracone szanse na zwycięstwo w dwóch setach podminowały Iwachnienko i Mielnikowa. Bez walki przegrały dwa kolejne gemy i o tym do kogo trafi trofeum musiał zadecydować super tie-break. Tam oba duety zdobywały punkty seriami. Najpierw Rosjanki od stanu 2-3 zdobyły cztery kolejne punkty, a pięć następnych piłek wygrały Japonki. Ostatecznie to Hozumi i Kato zakończyły ponad 1,5-godzinny mecz na swoją korzyść.

Japonki to trzecia para narodowa, która sięgnęła po tytuł w czteroletniej historii turnieju. W 2013 roku triumfował duet hiszpański Lourdes Dominguez i Lara Arruabarrena, a rok później reprezentujące Ukrainę Olga Sawczuk i Julia Bejgelzimer.

Katowice Open, Katowice (Polska)
WTA International, kort twardy w hali, pula nagród 250 tys. dolarów
niedziela, 10 kwietnia

finał gry podwójnej:

Eri Hozumi (Japonia) / Miyu Kato (Japonia) - Walentyna Iwachnienko (Rosja) / Marina Mielnikowa (Rosja) 3:6, 7:5, 10-8

Program i wyniki Katowice Open 2016

Kacper Kowalczyk z Katowic

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)