ATP Indian Wells: Novak Djoković i Rafael Nadal przetestowani już w II rundzie

Novak Djoković i Rafael Nadal stracili po secie w meczach II rundy turnieju ATP World Tour Masters 1000 na kortach twardych w Indian Wells. Niedziela była udanym dniem dla najlepszych reprezentantów gospodarzy.

Rafał Smoliński
PAP/EPA / FILIP SINGER

Novak Djoković i Rafael Nadal to jedyni uczestnicy tegorocznej edycji BNP Paribas Open, którzy w przeszłości wygrywali te zawody. W niedzielę obaj przystąpili do rywalizacji i obaj mieli ogromne problemy z odniesieniem zwycięstwa. Jako pierwszy na korcie centralnym kompleksu Indian Wells Tennis Garden zaprezentował się broniący tytułu Serb, którego przeciwnikiem był notowany na 149. miejscu w rankingu ATP Bjorn Fratangelo.

Amerykański triumfator juniorskiego Rolanda Garrosa 2011 zaskoczył wszystkich, ponieważ początkowo był w stanie wykorzystać słabszą postawę lidera rankingu ATP. Djoković grał ospale i popełniał sporo błędów własnych, dlatego tenisista gospodarzy szybko uzyskał przewagę. Ostatecznie zwieńczył pierwszego seta wynikiem 6:2. - Bjorn wyszedł na kort z konkretnym celem, natomiast ja zacząłem mecz fatalnie - skomentował krótko tę część spotkania Djoković.

Cechą wielkich mistrzów jest jednak to, że potrafią wyjść z opresji i nawet przy niezbyt dobrej grze postarać się o korzystny wynik. W drugim secie Djoković poprawił się, choć wciąż to nie był ten sam "Nole", który w ostatnich latach przyzwyczaił wszystkich fanów do swojej dominacji na kortach twardych. - Zdołałem się podnieść - stwierdził Serb, który w drugim secie dwukrotnie przełamał podanie Fratangelo.

W trzeciej partii Amerykanin był jeszcze w stanie odrobić stratę breaka, ale końcówka należała do najlepszego obecnie tenisisty świata, który po ponad siedmiu kwadransach triumfował 2:6, 6:1, 6:2. W wietrznych warunkach Djoković skończył 22 piłki i miał 33 pomyłki. Jego rywal zanotował tylko 13 winnerów oraz popełnił 35 niewymuszonych błędów. O miejsce w IV rundzie BNP Paribas Open pochodzący z Belgradu zawodnik powalczy z Philippem Kohlschreiberem, który w niedzielę rozgromił Denisa Kudlę 6:0, 6:1.

Djoković opuścił kort, a jego miejsce zajął Nadal, który skrzyżował rakiety z Gillesem Mullerem. Leworęczny Luksemburczyk nie był w stanie nawiązać wyrównanej walki w pierwszym secie, w którym dał się przełamać dwukrotnie. Hiszpan kompletnie nie poradził sobie jednak w drugiej odsłonie, w której Muller znakomicie serwował i doskonale odnajdywał się przy siatce. Trzy przełamania zrobiły swoje i na tablicy wyników było po 1.

Muller może sobie pluć w brodę, że nie wykorzystał dogodnej okazji na breaka w siódmym gemie decydującego seta. Wówczas 14-krotny mistrz wielkoszlemowy uratował się winnerem z forhendu oraz kapitalnym wolejem. W 10. gemie podający nowymi piłkami tenisista z Luksemburga popełnił parę prostych błędów i szybko zrobiło się 40-0 dla rywala. Dwa pierwsze meczbole Rafa zmarnował, lecz przy trzecim popisał się kapitalnym minięciem po krosie.

Po 131 minutach Nadal pokonał Mullera 6:2, 2:6, 6:4 i awansował do III rundy zawodów w Indian Wells. We wtorek czeka go starcie ze starym znajomym Fernando Verdasco, który w styczniu odprawił go już w pierwszym meczu wielkoszlemowego Australian Open. Tenisista z Madrytu nie męczył się w niedzielę, ponieważ jego przeciwnik, Martin Klizan, skreczował przy stanie 3:5 i 15-40 z powodu kontuzji prawej kostki. We wtorek Nadal i Verdasco zagrają ze sobą po raz 18. w głównym cyklu. Niżej notowany z Hiszpanów wygrał jak dotychczas trzykrotnie.

Do 1/16 finału awansowali wszyscy notowani w Top 50 Amerykanie. Jako pierwszy uczynił to Sam Querrey, a następnie w jego ślady poszli John Isner, Jack Sock i Steve Johnson. Grający z "dziewiątką" Isner pokonał Andreasa Seppiego 7:6(1), 6:4 i będzie miał dużą szansę awansować do IV rundy, ponieważ we wtorek na jego drodze stanie Adrian Mannarino. Rozstawiony z 21. numerem Sock zwyciężył doświadczonego Michaela Berrera 6:2, 6:4, dzięki czemu spotka się z Dominikiem Thiemem. Natomiast oznaczony "30" Johnson ograł Johna Millmana 6:4, 6:2, ale teraz nie będzie miał łatwo, bowiem jego przeciwnikiem został Kei Nishikori.