Australian Open: Monica Puig obroniła piłki meczowe i zagra z Agnieszką Radwańską

Portorykanka Monica Puig pokonała po dramatycznej batalii Czeszkę Kristynę Pliskovą i awansowała do III rundy wielkoszlemowego Australian Open.

Monica Puig (WTA 52) po raz pierwszy w karierze zagra w III rundzie Australian Open. W środę Portorykanka obroniła pięć piłek meczowych i pokonała 4:6, 7:6(6), 9:7 leworęczną Kristynę Plískovą. W spotkaniu tym Czeszka zaserwowała 31 asów i jest to rekord jeśli chodzi o główny cykl WTA (dotychczasowy to 27 Sabiny Lisickiej w ubiegłym sezonie w Birmingham w meczu z Belindą Bencić).

O wyniku pierwszego seta zadecydowało jedyne przełamanie, jakie Pliskova uzyskała na 5:4 za pomocą kończącego forhendu. W ósmym gemie drugiej partii Puig odebrała rywalce podanie, a przy 5:4 zmarnowała piłkę setową. W tie breaku emocje sięgnęły zenitu. Portorykanka obroniła trzy piłki meczowe przy 3-6 (smecz, bekhendowa pomyłka przeciwniczki i potężne zagranie zmuszające Czeszkę do błędu).

W szóstym gemie trzeciego seta Puig zniwelowała dwa break pointy, a przy 6:7 odparła kolejne dwie piłki meczowe (przy pierwszej Pliskova wyrzuciła prostego slajsa, a przy drugiej Portorykanka popisała się efektownym forhendem). Genialny bekhend dał urodzonej w San Juan 22-latce przełamanie na 8:7. W 16. gemie Czeszka uzyskała okazję na przełamanie, ale przestrzeliła forhend. Pierwszą piłkę meczową 23-latka z Pragi obroniła rozrzucając rywalkę po narożnikach serią atomowych piłek, ale drugą Puig wykorzystała znakomitym forhendem.

W trwającym dwie godziny i 20 minut meczu Pliskova posłała 31 asów i popełniła pięć podwójnych błędów. Nie dało jej to jednak awansu do dalszej fazy, bo popełniła znacznie więcej niewymuszonych błędów niż jej rywalka (43 do 21). Czeszce naliczono 53 kończące uderzenia, a Puig 37, w tym osiem asów. Obie tenisistki zaliczyły po dwa przełamania i podzieliły się zdobytymi punktami po równo (115-115). Chętniej do siatki chodziła Portorykanka. Zdobyła przy niej 13 z 19 punktów, a Pliskova pięć z siedmiu.

Statystyki meczu Monica Puig - Kristyna Pliskova

Puig po raz trzeci w karierze awansowała do III rundy wielkoszlemowego turnieju, po Rolandzie Garrosie i Wimbledonie 2013. Był to jej pierwszy i drugi występ w imprezach tej rangi. Z Agnieszką Radwańską Portorykanka zagra o wyrównanie swojego życiowego rezultatu z londyńskiej lewy Wielkiego Szlema sprzed trzech lat. Obie tenisistki zmierzą się ze sobą po raz pierwszy.

Australian Open, Melbourne (Australia) Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród w singlu kobiet 15 mln dolarów australijskich środa, 20 stycznia