WTA Sydney: Katarina Srebotnik znów dała się we znaki Alicji Rosolskiej

Alicja Rosolska i Gabriela Dabrowski na I rundzie zakończyły swój udział w grze podwójnej turnieju WTA Premier rozgrywanym na kortach twardych w Sydney.

Łukasz Iwanek

W ubiegłym tygodniu w Brisbane Alicja Rosolska i Gabriela Dabrowski osiągnęły ćwierćfinał, a w Sydney odpadły już w I rundzie. Przegrały 5:7, 7:6(0), 11-13 z Węgierką Tímeą Babos i Słowenką Katariną Srebotnik. Polka i Kanadyjka najlepszy wynik osiągnęły w pierwszym wspólnym starcie. W październiku 2013 roku w Linzu doszły do finału. W ubiegłym sezonie wsławiły się pokonaniem w II rundzie Australian Open rozstawionych z numerem drugim Su-Wei Hsieh i Sanii Mirzy.

W pierwszym secie Rosolska i Dabrowski prowadziły 2:0, ale rywalki szybko stratę odrobiły. Od 4:5 Babos i Srebotnik zdobyły pięć gemów z rzędu i prowadziły 7:5, 2:0. Polka i Kanadyjka wyrównały na 2:2, a w 12. gemie obroniły piłkę meczową, a następnie bezsprzecznie dominowały w tie breaku. W rozstrzygającym secie Rosolska i Dabrowski miały szansę na niewiarygodny powrót. Z 4-9 wyrównały na 9-9, po czym odparły siódmego meczbola, a przy 11-10 same miały okazję na zwycięstwo, ale Polka zrobiła podwójny błąd. Węgierka i Słowenka zgarnęły trzy ostatnie punkty i po godzinie i 48 minutach awansowały do ćwierćfinału.

Rosolska i Dabrowski popełniły osiem podwójnych błędów, o trzy mniej niż w przegranym ćwierćfinale w Brisbane z Andreją Klepac i Ałłą Kudriawcewą. Słowenka i Rosjanka również były rozstawione z numerem czwartym, tak jak w Sydney Babos i Srebotnik. Polka i Kanadyjka zgarnęły tylko 10 z 30 punktów przy swoim drugim podaniu i dały się przełamać pięć razy.

Babos to finalistka Wimbledonu 2014 w parze z Kristiną Mladenović. Srebotnik swój jedyny wielkoszlemowy tytuł w deblu wywalczyła na londyńskiej trawie, w 2011 roku z Kvetą Peschke. Poza tym Słowenka grała w finale US Open 2006 (z Dinarą Safiną), Rolanda Garrosa i Wimbledonu 2007 (z Ai Sugiyamą) oraz ponownie w Paryżu w 2010 roku (z Peschke).

Dla Rosolskiej był to szósty start w Sydney i po raz piąty odpadła w I rundzie. Jedyny udany występ zanotowała tutaj w 2011 roku w parze z Klaudią Jans-Ignacik doszły do II rundy. Wyeliminowały wtedy rozstawione z numerem pierwszym Gisela Dulko i Flavię Pennettę. Rok wcześniej Polki odpadły po pierwszym meczu. Poza tym partnerkami Rosolskiej w Apia International Sydney były Słowenka Andreja Klepac (2012), Tajwanka Hao-Ching Chan (2013) i Japonka Kimiko Date-Krumm (2014). W 2011 i 2014 roku pogromczynią tenisistki z Warszawy również była Srebotnik, której partnerką w obu przypadkach była Czeszka Kveta Peschke. Rosolska w Sydney rozegrała również jeden mecz w singlu, w kwalifikacjach. W 2014 roku przegrała 3:6, 7:5, 6:7(4) z Paulą Ormaecheą.

Apia International Sydney, Sydney (Australia)
WTA Premier, kort twardy, pula nagród 753 tys. dolarów
poniedziałek, 11 stycznia

I runda gry podwójnej:

Timea Babos (Węgry, 4) / Katarina Srebotnik (Słowenia, 4) - Alicja Rosolska (Polska) / Gabriela Dabrowski (Kanada) 7:5, 6:7(0), 13-11

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)