WTA Brisbane: Azarenka rywalką Halep, włoski maraton udany tylko dla Vinci

W II rundzie turnieju WTA Premier w Brisbane dojdzie do konfrontacji Białorusinki Wiktorii Azarenki z Rumunką Simoną Halep. W poniedziałek na jednym korcie odbyły się trzy mecze z udziałem Włoszek.

W poniedziałek Wiktoria Azarenka (WTA 22) pokonała 6:2, 6:0 Jelenę Wiesninę (WTA 115). Białorusinka od 0:2 zdobyła 12 gemów z rzędu. W ciągu 87 minut była liderka rankingu obroniła cztery z pięciu break pointów, a sama przełamała Rosjankę sześć razy. W siedmiu meczach oddała ona Wiesninie łącznie 29 gemów. W II rundzie dwukrotna mistrzyni Australian Open zmierzy się z Simoną Halep, z którą ma bilans meczów 2-1. Ich ostatnia konfrontacja miała miejsce w ćwierćfinale US Open 2015. Górą była wtedy Rumunka, która zwyciężyła 6:3, 4:6, 6:4.

W poniedziałek na korcie 1 w Queensland Tennis Centre miał miejsce maraton z udziałem trzech Włoszek. Ze zwycięstwa cieszyła się jedynie Roberta Vinci (WTA 15), która pokonała 3:6, 6:2, 6:4 Jelenę Janković (WTA 21). W trwającym dwie godziny i 15 minut spotkaniu finalistka US Open 2015 zaserwowała pięć asów, o dwa mniej niż Serbka, i wykorzystała cztery z 11 break pointów. Vinci poprawiła na 3-5 bilans meczów z Janković.

Z turniejem pożegnały się inne tenisistki z Półwyspu Apenińskiego, Sara Errani (WTA 20) i Camila Giorgi (WTA 35). Pierwsza urwała trzy gemy Belindzie Bencić (WTA 14), a druga przegrała 7:5, 3:6, 0:6 z Andżelika Kerber (WTA 10). Szwajcarka na odniesienie zwycięstwa potrzebowała 55 minut. Wykorzystała osiem z 12 break pointów oraz zdobyła 11 z 12 punktów przy słabym drugim podaniu rywalki. Mecz Kerber z Giorgi został przerwany przez deszcz pod koniec II seta. To wyraźnie wybiło Włoszkę z uderzenia. Wykorzystała ona tylko dwa z dziewięciu break pointów (pięć miała w II partii i na przełamanie nie zamieniła żadnego). Mecz trwał dwie godziny i siedem minut.

W II rundzie Kerber zagra z Madison Brengle (WTA 40), która wygrała 6:4, 4:6, 6:4 z Katerynąą Bondarenko (WTA 89). W trwającym godzinę i 45 minut spotkaniu było 11 przełamań, z czego sześć na korzyść Amerykanki. W ubiegłym sezonie Brengle grała w Australii bardzo dobrze. W Brisbane doszła do II rundy, a następnie osiągnęła finał w Hobart i 1/8 finału Australian Open. Z Kerber ma bilans meczów 0-2. Dwa razy zmierzyły się w ubiegłym sezonie (Stuttgart, Tokio).

Samantha Stosur (WTA 27) wróciła z 0:3 w III secie i pokonała 6:4, 3:6, 6:4 Janę Cepelovą (WTA 147). Australijka w meczu tym walczyła nie tylko z rywalką, ale i z bólem nadgarstka. Było to drugie spotkanie obu tenisistek. Dwa lata temu w Dosze w trzech setach lepsza była Słowaczka. Dla Stosur to pierwszy wygrany mecz w Brisbane od 2012 roku, a w sumie czwarty w szóstym występie. Kolejną rywalką mistrzyni US Open 2011 będzie Carla Suarez (WTA 13), która rozbiła 6:1, 6:2 Ajlę Tomljanović (WTA 65). Hiszpanka wykorzystała siedem z 18 break pointów i otrzymała siedem punktów bez gry w postaci podwójnych błędów rywalki.

Brisbane International, Brisbane (Australia) WTA Premier, kort twardy, pula nagród 1 mln dolarów poniedziałek, 4 stycznia

I runda gry pojedynczej:

Andżelika Kerber (Niemcy, 4) - Camila Giorgi (Włochy) 5:7, 6:3, 6:0 Carla Suarez (Hiszpania, 6) - Ajla Tomljanović (Chorwacja) 6:1, 6:2 Belinda Bencić (Szwajcaria, 7) - Sara Errani (Włochy) 6:1, 6:2 Roberta Vinci (Włochy, 8) - Jelena Janković (Serbia) 3:6, 6:2, 6:4 Samantha Stosur (Australia) - Jana Cepelova (Słowacja, Q) 6:4, 3:6, 6:4 Wiktoria Azarenka (Białoruś) - Jelena Wiesnina (Rosja, Q) 6:2, 6:0 Madison Brengle (USA) - Kateryna Bondarenko (Ukraina, Q) 6:4, 4:6, 6:4 Samantha Crawford (USA, Q) - Priscilla Hon (Australia, WC) 6:4, 6:4

wolne losy: Simona Halep (Rumunia, 1); Garbiñe Muguruza (Hiszpania, 2)

Kto zwycięży w II rundzie turnieju WTA w Brisbane?