WTA Hongkong: Jelena Janković pozbawiła Venus Williams szans na wyjazd do Singapuru

Amerykanka Venus Williams przegrała w dwóch setach z Serbką Jeleną Janković w półfinale turnieju WTA International odbywającego się na kortach twardych w Hongkongu.

Łukasz Iwanek

Venus Williams (WTA 14) w tym tygodniu miała jeden cel, zdobyć tytuł w Hongkongu. Tak się jednak stanie. Amerykanka przegrała 4:6, 5:7 z Jeleną Janković (WTA 24) i straciła szanse na zakwalifikowanie się do Mistrzostw WTA, które odbędą się w Singapurze w dniach 25 października - 1 listopada. O wyniku I seta zadecydowało jedyne przełamanie, jakie Serbka uzyskała w dziewiątym gemie. W II partii wróciła ona z 0:3 i wyszła na prowadzenie 7-6 w bilansie meczów ze starszą z sióstr Williams.

W trwającym dwie godziny i cztery minuty spotkaniu Williams popełniła siedem podwójnych błędów i zdobyła tylko 18 z 37 punktów przy swoim drugim podaniu. Janković wykorzystała cztery z dziewięciu szans na przełamanie i obroniła 14 z 16 break pointów.

Andżelika Kerber (WTA 9) pokonała 6:2, 6:2 Samanthę Stosur (WTA 28). Niemka odparła siedem z ośmiu break pointów i wyrównała na 3-3 bilans spotkań z Australijką. Dzieli ją już tylko jeden wygrany mecz od zapewniania sobie kwalifikacji do Mistrzostw WTA.

- Czuję się dobrze po tym meczu, pokazałam dobry tenis - powiedziała Kerber. - Z Sam zawsze gra się trudno. Ona jest wielką mistrzynią i świetną rywalką. Jestem bardzo zadowolona z mojego występu. Nie myślę o tym, że potrzebuję wygrać jeszcze jeden mecz. To będzie kolejny dzień i następne spotkanie. Spróbuję zaprezentować dobry tenis i wygrać ten finał.

Kerber wygrała cztery z pięciu dotychczasowych meczów z Janković. Niemka powalczy o piąty tytuł w sezonie (po Charleston, Stuttgarcie, Birmingham i Stanfordzie). Bilans wszystkich jej singlowych finałów w głównym cyklu to 7-9. Serbka zagra o drugi triumf w tym roku (Kanton) i 15. w karierze (bilans finałów 14-20).

Po raz ostatni obie tenisistki spotkały się kilka tygodni temu w Wuhanie i lepsza była Kerber. - To był trudny trzysetowy mecz - powiedziała Janković. - Ona jest inną tenisistką niż Venus. Jest bardzo solidna, przebija bardzo dużo piłek i nie oddaje punktów za darmo. Będę musiała zagrać agresywnie i starać się nie popełniać błędów. Zobaczymy czy będę w stanie wygrać.

Prudential Hong Kong Tennis Open, Hongkong (Chiny)
WTA International, kort twardy, pula nagród 250 tys. dolarów
sobota, 17 października

półfinał gry pojedynczej:

Andżelika Kerber (Niemcy, 2/WC) - Samantha Stosur (Australia, 5) 6:2, 6:2
Jelena Janković (Serbia, 4/WC) - Venus Williams (USA, 3) 6:4, 7:5

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)