WTA Linz: Anastazja Pawluczenkowa dwa kroki od trzeciego tytułu w hali

Rosjanka Anastazja Pawluczenkowa oddała sześć gemów Serbce Aleksandrze Krunić i awansowała do półfinału turnieju WTA International rozgrywanego w Linzu (Austria).

Łukasz Iwanek

Anastazja Pawluczenkowa (WTA 29) jako jedyna rozstawiona zawodniczka awansowała w austriackiej imprezie do ćwierćfinału. W piątek pokonała 6:3, 6:3 Aleksandrę Krunić (WTA 99) i odniosła 13. zwycięstwo z rzędu w turniejach halowych na nawierzchni twardej. W ubiegłym sezonie triumfowała w paryskiej hali Pierre'a de Coubertina oraz w moskiewskim Pucharze Kremla. Dzielą ją już tylko dwa wygrane mecze od triumfu w Linzu.

W trwającym 80 minut spotkaniu Pawluczenkowa obroniła cztery z pięciu break pointów, a sama przełamała rywalkę cztery razy. Rosjanka osiągnęła trzeci półfinał w sezonie (po Baku i Waszyngtonie). Dla Krunić był to trzeci w tym roku ćwierćfinał w głównym cyklu (po Shenzhen i Bukareszcie).

Kirsten Flipkens (WTA 110) w II rundzie wyeliminowała Karolinę Woźniacką, a w ćwierćfinale wygrała 6:3, 6:4 z Denisą Allertovą (WTA 58). W ciągu 79 minut Belgijka wykorzystała pięć z 10 break pointów i zdobyła 11 z 20 punktów przy drugim podaniu rywalki. Była 13. rakieta globu awansowała do drugiego półfinału w sezonie w głównym cyklu (po Stambule). Allertová pod koniec września w Kantonie osiągnęła pierwszy finał. Pokonała m.in. Simonę Halep, a w meczu o tytuł uległa Jelenie Janković. W półfinale Flipkens zagra z Pawluczenkową i będzie to pierwsza konfrontacja tych tenisistek.

Drugą parę półfinałową utworzą Anna-Lena Friedsam (WTA 118) i Johanna Larsson (WTA 59). W piątek Niemka wygrała 6:3, 6:4 z Rosjanką Margaritą Gasparian (WTA 73), a Szwedka pokonała 7:5, 7:6(6) Madison Brengle (WTA 42). Larsson wróciła z 2:5 w I secie oraz obroniła piłkę setową przy 4:5 w II partii. Będzie to jej trzeci tegoroczny półfinał w głównym cyklu, po Rio de Janeiro i Bastad. W tej drugiej imprezie wywalczyła tytuł po zwycięstwie w finale nad Moną Barthel. Dla Friedsam hala w Linzu jest wyjątkowo szczęśliwym miejscem, bo po raz drugi wystąpi tutaj w półfinale (2014). W żadnym innym turnieju nie doszła tak daleko. W lipcu w Bastad Larsson pokonała Niemkę 6:3, 7:5.

Generali Ladies Linz, Linz (Austria)
WTA International, kort twardy w hali, pula nagród 250 tys. dolarów
piątek, 16 października

ćwierćfinał gry pojedynczej:

Anastazja Pawluczenkowa (Rosja, 7) - Aleksandra Krunić (Serbia, Q) 6:3, 6:3
Kirsten Flipkens (Belgia) - Denisa Allertová (Czechy) 6:3, 6:4
Johanna Larsson (Szwecja) - Madison Brengle (USA) 7:5, 7:6(6)
Anna-Lena Friedsam (Niemcy) - Margarita Gasparian (Rosja) 6:3, 6:4

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)