ATP Umag: Fabio Fognini pokonał Jiriego Vesely'ego, awans Aljaza Bedene

Fabio Fognini w dwóch setach wygrał z Jirim Veselym i awansował do II rundy turnieju ATP w Umagu. W poniedziałek zwycięstwo odniósł także Aljaz Bedene, który okazał się lepszy od Mate Delicia.

Marcin Motyka
W położonej nad brzegiem Morza Adriatyckiego miejscowości Umag, co roku organizuje się jeden z najbardziej atrakcyjnych turniejów w kalendarzu męskich rozgrywek. Przepiękne położenie kortów, bliskość morza, niezliczona liczba turystów odwiedzających ten chorwacki kurort w okresie wakacji, szereg pubów i klubów nocnych znajdujących się tuż obok aren, na których rywalizują tenisiści, sprawia, że impreza Konzum Croatia Open Umag jest uznawana za jedną z najbardziej wyjątkowych w sezonie.
Niestety dla organizatorów tego turnieju, liczne atrakcje czekające na tenisistów czy też wspaniała słoneczna pogoda, nie przyciągają do Umagu najwybitniejszych przedstawicieli obecnego tenisa. Na liście startowej tegorocznej edycji chorwackich zmagań jest tylko jeden zawodnik z Top 20 rankingu ATP - Gael Monfils. Prócz Francuza na starcie stanęli jeszcze m.in. Roberto Bautista, Dominic Thiem czy Philipp Kohlschreiber. Zabraknie zeszłorocznego mistrza, Pablo Cuevasa, który wybrał grę w Båstad. W meczu otwarcia Konzum Croatia Open Umag 2015 nie powiodło się reprezentantowi gospodarzy, Mate Deliciowi, który nie sprostał Aljazowi Bedene. Pochodzący ze Słowenii reprezentant Wielkiej Brytanii wygrał 6:4, 6:3, w ciągu pięciu kwadransów gry serwując dziesięć asów i wykorzystując trzy szanse na przełamanie. Kolejnym rywalem 26-latka z Londynu będzie największa chorwacka nadzieja pod nieobecność Marina Cilicia, Borna Corić, bądź Marcel Granollers.

Nieco więcej emocji przyniósł atrakcyjnie zapowiadający się mecz Fabio Fogniniego z Jiřím Veselým. Włoch, finalista tego turnieju z 2013 roku, już na otwarcie uzyskał breaka, lecz natychmiast stracił przewagę. O kolejne przełamanie pokusił się jednak w siódmym gemie i pozwoliło mu to wygrać premierową odsłonę 6:4.

Drugi set miał bardzo podobny przebieg. Rozstawiony z numerem piątym Fognini ponownie uzyskał dwa breaki, ale zachęcany głośnym dopingiem Veselý odrobił część strat i do końca naciskał na faworyzowanego rywala. Ostatecznie tenisista z San Remo zakończył całe spotkanie za czwartym meczbolem po 92 minutach gry.

Fognini, który zapisał na swoim koncie jednego asa, cztery przełamania i łącznie zdobył o siedem punktów więcej od rywala, o ćwierćfinał powalczy z lepszym z pary Damir Dzumhur - Lukas Rosol.

Z zakończonych w poniedziałek kwalifikacji awans do turnieju głównego uzyskali Włosi Matteo Trevisan, Thomas Fabbiano, Laslo Djere z Serbii oraz Austriak Bastian Trinker.

Konzum Croatia Open Umag, Umag (Chorwacja)