ATP Newport: Isner nie wykorzystał meczbola i przegrał z Ramem, Sock oraz Brown w II rundzie

John Isner nie wykorzystał piłki meczowej i w meczu I rundy dwóch byłych mistrzów turnieju ATP w Newport przegrał z Rajeevem Ramem. Do kolejnej fazy awansowali Jack Sock, Dustin Brown i Sam Querrey.

Marcin Motyka
John Isner nie powtórzy wyczynu z lat 20110-12, kiedy triumfował w turnieju ATP w Newport. W I rundzie tegorocznej edycji Hall od Fame Tennis Championships najwyżej rozstawiony Amerykanin niespodziewanie przegrał ze swoim rodakiem i mistrzem zmagań w stanie Rhode Island sprzed sześciu sezonów, Rajeevem Ramem.
Pierwszego seta wtorkowego spotkania Isner wygrał w swoim stylu, po tie breaku (7-5). W drugim wyżej notowany Amerykanin stracił serwis w czwartym gemie i tej straty już nie odrobił, przegrywając 3:6. W decydującej partii obaj tenisiści pewnie utrzymywali własne podania, więc o losach zwycięstwa musiała rozstrzygać kolejna rozgrywka tie breakowa, w której nie zabrakło emocji. Ram jako pierwszy uzyskał meczbola, ale go zmarnował i po chwili sam musiał bronić meczowej szansy rywala. 31-latek z Denver podołał wyzwaniu, wywalczył również drugiego meczbola, ale i tym razem Isner wybronił się podaniem. W końcu, przy stanie 8-8, niżej notowany z reprezentantów gospodarzy uzyskał mini breaka i wyszedł na 9-8. Mając piłkę meczową i własny serwis Ram dokończył dzieła i odniósł niespodziewane zwycięstwo. - To był mecz, który rozstrzygał się w kilku punktach - przyznał Ram, dla którego to pierwsze zwycięstwo z rywalem z Top 20 rankingu ATP (Isner jest 18.) od trzech lat, gdy właśnie w Newport okazał się lepszy od Keia Nishikoriego. Kolejnym przeciwnikiem Amerykanina będzie Yuichi Sugita, który wyeliminował innego tenisistę ze Stanów Zjednoczonych, Ryana Harrisona.

Jack Sock nie dał szans Radkowi Stepankiwi. Rozstawiony z numerem czwartym Amerykanin zwyciężył Czecha 6:2, 6:0 w zaledwie 58 minut. Sock, który zapisał na swoim sześc asów, po trafionym pierwszym podaniu przegrał ledwie jeden punkt, ani razu nie musiał bronić się przed przełamaniem oraz wykorzystał pięć z 12 break pointów, w konfrontacji o ćwierćfinał stanie naprzeciw Lukáša Lacko. Słowak we wtorek wygrał w trzech setach z Nielsem Deseinem.

Nie zawiódł także inny tenisista gospodarzy, Sam Querrey. Turniejowa "ósemka" okazała się lepsza od kwalifikanta Matthew Ebdena, wygrywając 7:6(3), 7:6(1). - Wkraczam w ulubioną część sezonu i mam nadzieję, że to lato będzie dla mnie udane - stwierdził 27-letni mieszkaniec Las Vegas.

W II rundzie Querrey zmierzy się z Dustinem Brownem. Wimbledoński pogromca Rafaela Nadala pokonał 7:6(4), 6:3 innego tenisistę z eliminacji, Adriena Bossela. - To było trudne. W pierwszym secie miałem to szczęście, że w ważnych momentach pomagał mi serwis. Musiało minąć trochę czasu, abym przyzwyczaił się do tej trawy, która jest całkiem inna od tej, na której rywalizowałem w poprzednich tygodniach - mówił Niemiec.

Z Hall of Fame Tennis Championhips już po premierowym spotkaniu pożegnał się Tim Smyczek. Oznaczony numerem ósmym Amerykanin przegrał z Janem Hernychem. Czeski kwalifikant wykorzystał cztery z sześciu break pointów i awansował do II rundy, w której zagra z Alejandro Fallą.

Skuteczną pogonią za rywalem wykazał się Edouard Roger-Vasselin. Francuz przegrał pierwszego seta pojedynku z Blazem Kavciciem 4:6, na początku drugiej obronił aż sześc piłek na przełamanie, po czym przejął inicjatywę i do końca meczu stracił tylko pięć gemów.

Na wyłonienie rywala w walce o ćwierćfinał reprezentant Trójkolorowych będzie musiał poczekać do środy, bowiem kończący wtorkową serię gier pojedynek Tommy'ego Haasa z Adrianem Mannarino został przerwany po dwóch partiach z powodu zapadających ciemności.

Malek Jaziri będzie rywalem w 1/8 finału rozstawionego z numerem drugim Ivo Karlovicia. Tunezyjczyk w I rundzie wygrał 6:2, 4:6, 7:5 w godzinę i 57 minut z innym reprezentantem Chorwacji, Ante Paviciem.

Hall of Fame Tennis Championships, Newport (USA)
ATP World Tour 250, kort trawiasty, pula nagród 488,2 tys. dolarów
wtorek, 15 lipca

I runda gry pojedynczej:

Jack Sock (USA, 4) - Radek Štěpánek (Czechy) 6:2, 6:0
Sam Querrey (USA, 6) - Matthew Ebeden (Australia, Q) 7:6(3), 7:6(1)
Rajeev Ram (USA) - John Isner (USA, 1) 6:7(5), 6:3, 7:6(8)
Jan Hernych (Czechy, Q) - Tim Smyczek (USA, 8) 6:3, 6:4
Édouard Roger-Vasselin (Francja) - Blaž Kavčič (Słowenia) 4:6, 6:3, 6:2
Yuichi Sugita (Japonia) - Ryan Harrison (USA) 6:1, 5;7, 6:3
Lukáš Lacko (Słowacja) - Niels Desein (Belgia) 6:3, 3:6, 6:2
Dustin Brown (Niemcy) - Adrien Bossel (Szwajcaria, Q) 7:6(4), 6:3
Malek Jaziri (Tunezja) - Ante Pavić (Chorwacja, Q) 6:2, 4;6, 7:5
Tommy Haas (Niemcy, WC) - Adrian Mannarino (Francja, 5) 7:6(5), 6:7(1)* do dokończenia

Kto awansuje do II rundy turnieju w Newport?