Roland Garros: Rutynowe zwycięstwa Nadala i Ferrera, pięciosetowy bój Mayera

Rafael Nadal i David Ferrer awansowali do II rundy wielkoszlemowego Rolanda Garrosa 2015. Pięciosetowy bój z Jirim Veselim stoczył Leonardo Mayer, który w czwartek spotka się z Jerzym Janowiczem.

Rafał Smoliński
Rozstawiony z numerem szóstym Rafael Nadal poprawił na 67-1 bilans spotkań na paryskiej mączce. We wtorek dziewięciokrotny triumfator Rolanda Garrosa pokonał debiutującego w Wielkim Szlemie Quentina Halysa 6:3, 6:3, 6:4. W trwającym godzinę i 50 minut pojedynku Hiszpan pięciokrotnie przełamał serwis 18-letniego Francuza, a sam stracił podanie tylko raz, w premierowej odsłonie. W II rundzie na drodze Rafy stanie jego rodak Nicolás Almagro, który w czterech setach pokonał Ukraińca Ołeksandra Dołgopołowa.
Jeszcze bardziej okazałe zwycięstwo odniósł we wtorek oznaczony "siódemką" David Ferrer. Finalista międzynarodowych mistrzostw Francji z 2013 roku rozgromił Słowaka Lukáša Lackę 6:1, 6:3, 6:1, dzięki czemu zanotował 300. wygraną na kortach o nawierzchni ziemnej. - Obecny sezon rozpocząłem bardzo dobrze, wygrałem sporą liczbę meczów i na tym się całkowicie koncentruję. Nie wiem, jak długo jeszcze potrwa moja kariera. Najważniejsze dla mnie jest to, że jestem zdrowy i nie mam żadnych poważnych kontuzji - wyznał 33-letni Ferrer, którego czwartkowym przeciwnikiem będzie Daniel Gimeno, wtorkowy pogromca Brazylijczyka Joao Souzy.Triumfator US Open 2014, Chorwat Marin Cilić, także nie marnował we wtorek czasu na korcie. Oznaczony dziewiątym numerem zawodnik w trzech setach rozprawił się z Holendrem Robinen Haase. Pewne wygrane odnieśli również inni rozstawieni gracze: Kevin Anderson, John Isner i operujący jednoręcznym bekhendem Richard Gasquet. Francuz oddał debiutującemu na paryskiej mączce Belgowi Germainowi Gigounonowi siedem gemów.

Najwięcej emocji było w starciu Leonardo Mayera z Jiřím Veselim, które wyłoniło rywala dla Jerzego Janowicza. Obaj panowie zanotowali w obecnym sezonie kilka godnych uwagi rezultatów na mączce, dlatego nie powinno dziwić, że ich mecz rozstrzygnął się dopiero w piątym secie. Oznaczony numerem 23. Argentyńczyk zapisał na swoje konto pięć ostatnich gemów, triumfując tym samym 3:6, 7:6(6), 6:3, 5:7, 6:2. Janowicz ma z 28-latkiem z Buenos Aires rachunek do wyrównania, bowiem w styczniu uległ mu w II rundzie imprezy w Sydney.

Yen-Hsun Lu przegrał pierwszego seta meczu z Blazem Kavciciem, ale w trzech kolejnych nie dał szans Słoweńcowi, triumfując ostatecznie 6:7(4), 6:1, 6:1, 7:5. Portugalczyk João Sousa zwyciężył Kanadyjczyka Vaska Pospisila 6:3, 7:6(5), 6:1, a Jeremy Chardy miał problemy z pokonaniem doświadczonego Niemca Michaela Berrera. W II rundzie Francuz zmierzy się z Isnerem i spotkanie to zapowiada się bardzo interesująco, ponieważ obaj panowie dysponują znakomitym pierwszym podaniem.

Richard Gasquet (Francja, 20) - Germain Gigounon (Belgia, Q) 6:3, 6:4, 6:0
Leonardo Mayer (Argentyna, 23) - Jiří Veselý (Czechy) 3:6, 7:6(6), 6:3, 5:7, 6:2
Yen-Hsun Lu (Tajwan) - Blaž Kavčič (Słowenia) 6:7(4), 6:1, 6:1, 7:5
João Sousa (Portugalia) - Vasek Pospisil (Kanada) 6:3, 7:6(5), 6:1
Jérémy Chardy (Francja) - Michael Berrer (Niemcy, Q) 4:6, 6:3, 6:4, 6:4
Daniel Gimeno (Hiszpania) - João Souza (Brazylia) 7:6(5), 6:4, 6:4