ATP Rzym: Dominic Thiem zasmucił gospodarzy, Marsel Ilhan pierwszym rywalem Rafaela Nadala

Dominic Thiem w I rundzie turnieju ATP w Rzymie po dwóch rozgrywkach tie breakowych wygrał z reprezentantem gospodarzy, Simone Bolellim. Do 1/16 finału awansowali m.in. John Isner i Juan Monaco.

Marcin Motyka
Na wypełnionych po brzegi kortach Foro Italico włoscy tenisiści w przeszłości potrafili wspinać się na szczyty umiejętności i notować sensacyjne zwycięstwa nad o wiele bardziej znanymi przeciwnikami. Nic więc dziwnego, że rzymska publiczność liczyła na udany występ deblowego mistrza Australian Open 2015, Simone Bolellego. Bolończyk zawiódł jednak rozbudzone oczekiwania i nie sprostał utalentowanemu Dominikowi Thiemowi.
Oba sety były zacięte i bardzo wyrównane, o ich losach decydowały tie breaki i w obu nieznacznie lepszy okazywał się Austriak (7-4 i 7-5). Tym samym 21-latek z Wiener Neustadt zaliczył wymarzony debiut w imprezie Internazionali BNL d'Italia, a w kolejnej rundzie zmierzy się z Gillesem Simonem, z którym ma bilans 1-2. W poniedziałek rozstawiony z numerem 12. Francuz przegrywał z Jackiem Sockiem 4:6 i 2:4, ale ostatecznie zwyciężył 4:6, 7:6(2), 6:3. - Byłem bardzo spięty. Mogłem przegrać w dwóch setach, ale na szczęście w porę odzyskałem rytm. Gdy zacząłem grać swój tenis, uspokoiłem się i miało to przełożenie na jakość mojej gry. W trzecim secie prezentowałem się już o wiele lepiej, zdobywałem punkty z linii końcowej i przy siatce. Fizycznie czuję się gotowy. Brakuje mi jeszcze ogrania - mówił powracający po kontuzji nicejczyk, który w ciągu 140 minut posłał osiem asów i 34 zagrania kończące, popełnił 24 błędy własne i wykorzystał cztery z dziewięciu break pointów.

John Isner wykonał pierwszy krok, by znaleźć się w 1/8 finału trzeciego z rzędu turnieju rangi ATP Masters 1000 na ceglanej mączce. W I rundzie rzymskiej imprezy oznaczony "16" Amerykanin ani razu nie dał się przełamać, zaserwował 12 asów, po trafionym pierwszym podaniu zdobył 70 proc. rozegranych punktów, uzyskał dwa breaki oraz 28 winnerów i pokonał 7:5, 6:3 João Sousę. W II rundzie tenisista z Greensboro zagra z Leonardo Mayerem.

O ile zeszłotygodniowy turniej w Madrycie był udany dla Amerykanów, o tyle w Wiecznym Mieście Jankesi notują więcej porażek niż zwycięstw. W drugim dniu zmagań w stolicy Włoch prócz Socka odpadł również Donald Young. 25-latek z Chicago zdobył ledwie pięć gemów w starciu z Philippem Kohlschreiberem, który o III rundę powalczy z turniejową "16", Kevinem Andersonem.

Juan Monaco w pierwszym secie pojedynku z Dusanem Lajoviciem nie zagrał uderzenia kończącego, mimo to wygrał 6:3. W drugiej odsłonie, gdy Argentyńczyk był już nieco bardziej agresywny, przegrał w tie breaku. Jednakże w rozstrzygającej partii popularny Pico wrócił na właściwe tory, a popełniający wiele błędów Serb oddał serwis dwukrotnie. W 1/16 finału Mónaco, który w przeszłości na Foro Italico wygrywał choćby z Andym Murrayem, stanie naprzeciw oznaczonego numerem ósmym Stana Wawrinki.

Tymczasem inauguracyjnym rywalem Rafaela Nadala, siedmiokrotnego triumfatora międzynarodowych mistrzostw Włoch, będzie kwalifikant Marsel İlhan. Turek pokonał 6:4, 6:1 Adriana Mannarino i wygrał pierwszy w karierze mecz na ceglanej mączce w zmaganiach rangi ATP Masters 1000.

Internazionali BNL d'Italia, Rzym (Włochy)