Puchar Federacji: Zwycięstwa Sereny Williams, Azarenki i Ivanović w barażach

Serena Williams wygrała 15. pojedynek w Pucharze Federacji, ale po pierwszym dniu Amerykanki remisują z Włoszkami w rozgrywanym w Brindisi barażu o Grupę Światową Pucharu Federacji.

Łukasz Iwanek
W ten weekend oprócz półfinałów, w Pucharze Federacji odbywają się także mecze barażowe. W spotkaniu Włoszek z Amerykankami Serena Williams pokonała 7:6(5), 6:2 Camilę Giorgi i podwyższyła na 15-0 bilans swoich pojedynków w drużynowych mistrzostwach świata. Liderka rankingu jest niepokonana już od 22 meczów (w tym sezonie 19-0, a ubiegły rok zakończyła wygrywając trzy mecze w Mistrzostwach WTA). Ostatniej porażki doznała w październiku, gdy w fazie grupowej Masters rozbiła ją Simona Halep, na której później w finale wzięła srogi rewanż.
W trwającym 98 minut spotkaniu Williams zaserwowała dziewięć asów, z kolei Giorgi popełniła dziewięć podwójnych błędów. Liderka rankingu obroniła cztery break pointy oraz zdobyła 29 z 36 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Na jej konto powędrowało 31 kończących uderzeń i 27 niewymuszonych błędów. Włoszka miała 21 piłek wygranych bezpośrednio i 29 błędów własnych. Po pierwszym dniu w Brindisi jest remis 1-1. W drugim pojedynku Sara Errani rozbiła 6:1, 6:2 Lauren Davis. W ciągu 70 minut gry Amerykanka popełniła cztery podwójne błędy oraz zdobyła tylko 12 z 38 punktów w swoich gemach serwisowych. Naliczono jej dziewięć piłek wygranych bezpośrednio oraz 32 błędy własne. Włoszka miała 17 kończących uderzeń i 15 niewymuszonych błędów.

Australia musi sobie radzić bez Samantha Stosur, która na treningu nabawiła się kontuzji ścięgna Achillesa. W jej miejsce w meczu z Holandią weszła Casey Dellacqua, która rozprawiła się z Arantxą Rus. Wcześniej Kiki Bertens oddała cztery gemy Jarmili Gajdosovej i po pierwszym dniu w Den Bosch jest remis. Australijki rok temu grały w półfinale, a w tym sezonie muszą się ratować przed wypadnięciem z elity.

BARAŻ O GRUPĘ ŚWIATOWĄ PUCHARU FEDERACJI 2015:

Włochy - USA 1:1, Circolo Tennis Brindisi, Brindisi (Włochy)
baraż o Grupę Światową, kort ziemny
sobota-niedziela, 18-19 kwietnia

Gra 1.: Camila Giorgi - Serena Williams 6:7(5), 2:6
Gra 2.: Sara Errani - Lauren Davis 6:1, 6:2
Gra 3.: Sara Errani - Serena Williams *niedziela, od godz. 11:30
Gra 4.: Camila Giorgi - Lauren Davis *niedziela
Gra 5.: Flavia Pennetta / Karin Knapp - Christina McHale / Alison Riske *niedziela

Holandia - Australia 1:1, Maaspoort Sports & Events, Den Bosch (Holandia)
baraż o Grupę Światową, kort ziemny w hali

Gra 1.: Kiki Bertens - Jarmila Gajdošová 6:1, 6:3
Gra 2.: Arantxa Rus - Casey Dellacqua 5:7, 3:6
Gra 3.: Kiki Bertens - Casey Dellacqua *niedziela, od godz. 13:30
Gra 4.: Arantxa Rus - Jarmila Gajdošová *niedziela
Gra 5.: Michaëlla Krajicek / Richèl Hogenkamp - Casey Dellacqua / Jarmila Gajdošová *niedziela

***

W Tokio Japonia podejmuje Białoruś w barażu o Grupę Światową II. W grzej otwierającej mecz Wiktoria Azarenka oddała trzy gemy Misaki Doi. W ciągu 68 minut gry dwukrotna mistrzyni Australian Open posłała 10 kończących uderzeń i zrobiła 11 niewymuszonych błędów. Japonka miała o dwie piłki wygrane bezpośrednio więcej, ale za to popełniła 29 błędów własnych. Reprezentantce gospodarzy naliczono siedem podwójnych błędów. Na 1-1 wyrównała Kurumi Nara, która pokonała 6:4, 4:6, 6:2 Olgę Goworcową po dwóch godzinach i 25 minutach walki. Liderka japońskiej drużyny zakończyła mecz na plusie w bilansie kończących uderzeń do niewymuszonych błędów (41/30), a druga rakieta Białorusi na minusie (36/41).

W 2012 roku Serbia osiągnęła wielki finał Pucharu Federacji, w którym uległa Czechom. W latach 2013-2014 ekipa z Bałkanów przegrała cztery mecze i teraz walczy o powrót do Grupy Światowej II. Pomagają jej w tym dwie byłe liderki rankingu Ana Ivanović i Jelena Janković . W sobotę wystąpiła tylko ta pierwsza, która nie miała najmniejszych problemów z pokonaniem Montserrat Gonzalez. Wcześniej Aleksandra Krunić rozprawiła się z Veronicą Cepede Royg i Serbki są już blisko pokonania Paragwajek.

BARAŻ O GRUPĘ ŚWIATOWĄ II PUCHARU FEDERACJI 2015:

Serbia - Paragwaj 2:0, Spens Sport Centre, Nowy Sad (Serbia)
baraż o Grupę Światową II, kort twardy w hali

Gra 1.: Aleksandra Krunić - Verónica Cepede Royg 6:1, 6:3
Gra 2.: Ana Ivanović - Montserrat González 6:2, 6:0
Gra 3.: Ana Ivanović - Verónica Cepede Royg *niedziela, od godz. 13:00
Gra 4.: Aleksandra Krunić - Montserrat González *niedziela
Gra 5.: Jelena Janković / Ivana Jorović - Verónica Cepede Royg / Montserrat González *niedziela

Słowacja - Szwecja 2:0, Aegon Arena National Tennis Centre, Bratysława (Słowacja)
baraż o Grupę Światową II, kort ziemny w hali

Gra 1.: Anna Schmiedlová - Rebecca Peterson 6:3, 6:3
Gra 2.: Daniela Hantuchová - Susanne Celik 6:2, 6:0
Gra 3.: Anna Schmiedlová - Susanne Celik *niedziela, od godz. 13:00
Gra 4.: Daniela Hantuchová - Rebecca Peterson *niedziela
Gra 5.: Jana Čepelová / Daniela Hantuchová - Ellen Allgurin / Cornelia Lister *niedziela

Japonia - Białoruś 1:1, Ariake Coliseum, Tokio (Japonia)

Gra 1.: Misaki Doi - Wiktoria Azarenka 1:6, 2:6
Gra 2.: Kurumi Nara - Olga Goworcowa 6:4, 4:6, 6:2
Gra 3.: Kurumi Nara - Wiktoria Azarenka *niedziela, od godz. 5:00
Gra 4.: Misaki Doi - Olga Goworcowa *niedziela
Gra 5.: Shūko Aoyama / Ayumi Morita - Wiera Łapko / Alaksandra Sasnowicz *niedziela

Puchar Federacji: Niespodzianki w Montrealu, porażki Iriny Begu i Eugenie Bouchard

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)