WTA Indian Wells: Flipkens nie dała Rogers posmakować zwycięstwa, porażka Schiavone

Kirsten Flipkens pokonała Shelby Rogers i awansowała do II rundy turnieju WTA Premier Mandatory rozgrywanego na kortach twardych w Indian Wells.

Łukasz Iwanek
Kirsten Flipkens (WTA 61) w Indian Wells gra po raz piąty. Najlepszy start zanotowała w 2010 roku, gdy doszła do III rundy. W czwartek Belgijka pokonała 6:2, 6:4 Shelby Rogers (WTA 82). Półfinalistka Wimbledonu 2013 prowadziła 6:2, 5:1, ale Amerykanka zdobyła trzy kolejne gemy po obronie trzech piłek meczowych. Flipkens w końcu dopięła swego i zakończyła mecz przy serwisie rywalki. Czwartego meczbola wykorzystała kombinacją slajsa na linię i odwrotnego krosa forhendowego.
W trwającym 93 minuty spotkaniu obie tenisistki posłały po 18 kończących uderzeń. Flipkens popełniła 25 niewymuszonych błędów, a Rogers zrobiła ich 39. Belgijka obroniła osiem z 10 break pointów, z czego pięć w piątym gemie II seta. Amerykanka wciąż pozostaje bez wygranego meczu w tym sezonie. Wcześniej odpadła w I rundzie w Auckland, Australian Open, Acapulco i Monterrey. Nie potrafiła również odnieść zwycięstwa w kwalifikacjach do turnieju w Sydney. Kolejną rywalką Flipkens będzie rozstawiona z numerem 32. Wiktoria Azarenka, której trzy lata temu w Indian Wells urwała seta. Roberta Vinci (WTA 40) pokonała 4:6, 6:1, 6:2 Jarmilę Gajdosovą (WTA 48). W trwającym 92 minut spotkaniu Australijka popełniła osiem podwójnych błędów i zdobyła tylko 12 z 36 punktów przy swoim drugim podaniu. Włoszka wykorzystała sześć z 11 break pointów. W Indian Wells gra ona po raz ósmy. Jej najlepszy rezultat to IV runda z 2012 roku. Kolejną przeciwniczką Vinci będzie Sabina Lisicka (WTA 30), której w ubiegłym sezonie uległa w Cincinnati w ich jedynym do tej pory spotkaniu.

Nie powiodło się innej włoskiej tenisistce, Francesce Schiavone (WTA 70). Mistrzyni Rolanda Garrosa 2010 przegrała 6:0, 3:6, 3:6 z Lin Zhu (WTA 119). W ciągu godziny i 46 minut 21-letniej Chince naliczono 21 kończących uderzeń i 40 niewymuszonych błędów. Schiavone miała 12 piłek wygranych bezpośrednio i 28 błędów własnych. Obie tenisistki zaliczyły po cztery przełamania. Włoszka zdobyła o dwa punkty więcej (78-76), ale musiała przełknąć gorycz porażki. W II rundzie Zhu zagra z inną zawodniczką z Półwyspu Apenińskiego, Sarą Errani (WTA 12).

Maria Szarapowa turniej rozpocznie od spotkania z Yaniną Wickmayer (WTA 93). W I rundzie Belgijka pokonała 6:1, 7:5 Karin Knapp (WTA 56). Z Rosjanką zmierzy się ona dopiero po raz drugi. Sześć lat temu w ćwierćfinale w Birmingham Szarapowa zwyciężyła w trzech setach. Bojana Jovanovski (WTA 65) wygrała 6:3, 6:4 z Kiki Bertens (WTA 71). Kolejną rywalką Serbki będzie rozstawiona z numerem 31. Belinda Bencić.

Czwartek był w Indian Wells udanym dniem dla kwalifikantek. Oprócz Zhu awans do II rundy wywalczyły Łesia Curenko (WTA 85), Polona Hercog (WTA 75), Julia Putincewa (WTA 107), Ons Jabeur (WTA 130) i Sesil Karatanczewa (WTA 131). Pierwsza z nich oddała cztery gemy Annice Beck (WTA 73). Hercog w ciągu 53 minut rozbiła 6:1, 6:1 Wierę Zwonariową (WTA 154), mistrzynię turnieju w Indian Wells z 2009 roku. Putincewa pokonała 6:4, 6:4 Terezę Smitkovą (WTA 58). Jabeur wygrała 7:5, 6:2 z Kaią Kanepi (WTA 51). Karatanczewa wróciła z 0:4 w I secie i zwyciężyła 7:5, 6:1 Cwetanę Pironkową (WTA 50).

Lauren Davis (WTA 55) pokonała 6:2, 6:2 Annę Schmiedlovą (WTA 57). W trwającym 57 minut spotkaniu Amerykanka obroniła 14 z 17 break pointów. W ubiegłym sezonie reprezentantka gospodarzy doszła w Kalifornii do IV rundy. Wyeliminowała wtedy m.in. Wiktorię Azarenkę, ówczesną czwartą rakietę globu.

Program i wyniki turnieju kobiet

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)