ATP Rio de Janeiro: Pewne otwarcie Nadala i Ferrera, niesamowity powrót Fogniniego

Rafael Nadal, który pokonał Thomaza Bellucciego, i David Ferrer bez kłopotów awansowali do II rundy turnieju ATP w Rio de Janeiro. Fabio Fognini obronił trzy meczbole w meczu z Jirim Veselym.

Marcin Motyka
Rafael Nadal przerwał serię porażek w tenisistami leworęcznymi. Hiszpan, który przegrał trzy ostatnie pojedynki z mańkutami, w I rundzie turnieju ATP w Rio de Janeiro nie dał szans Thomazowi Bellucciemu, wygrywając w półtorej godziny 6:4, 6:1. Dla 29-letniego Majorkanina to czwarta wygrana w czwartej konfrontacji z Brazylijczykiem.
W pierwszym secie obaj tenisiści mieli kłopoty z utrzymywaniem własnego podania. O jedno przełamanie więcej zanotował jednak Nadal, i to on triumfował w partii otwarcia. W drugiej odsłonie Hiszpan złapał właściwy rytm (popełnił tylko jeden niewymuszony błąd) i całkowicie zdominował wydarzenia na korcie, tracąc jednego gema. Broniący tytułu i rozstawiony z numerem pierwszym Nadal w poniedziałkowym spotkaniu zapisał na swoim koncie dwa asy, sześć przełamań, 13 uderzeń kończących i 12 błędów własnych. Jego rywalem w II rundzie będzie rodak Pablo Carreno, który pokonał Carlosa Berlocqa.

Bez kłopotów do 1/8 finału Rio Open awansował również drugi najwyżej rozstawiony tenisista turnieju David Ferrer. W spotkaniu dwóch Hiszpanów walencjanin wygrał 6:4, 6:3 z kwalifkantem Danielem Gimeno. Oznaczony numerem drugim Ferrer zakończył mecz bez asa serwisowego, z czterema przełamaniami i 15 zagraniami kończącymi, o ćwierćfinał zagra z kolejnym graczem z eliminacji, Thiemo de Bakkerem.

Fabio Fognini w wielkim stylu odwrócił losy meczu z Jiřím Veselý. Włoch, turniejowa "czwórka", przegrał pierwszego seta 1:6, w drugim obronił trzy kolejne meczbole w tie breaku i zwyciężył w dodatkowej rozgrywce 9-7. To podłamało Czecha, który w decydującej odsłonie nie podjął walki. Ostatecznie pojedynek zakończył się po 100 minutach zwycięstwem Fogniniego 1:6, 7:6(7),6:1.

- To miło mieć publiczność po swojej stronie i cieszę się, że wygrałem tak trudny mecz. Nie grałem dobrze, ale musiałem się z tym pogodzić i walczyć. Myślę, że miałem też sporo szczęścia - powiedział 27-latek z San Remo, który w II rundzie zagra z Pablo Andujarem. Hiszpan we wtorek okazał się lepszy do rodaka Fogniniego, Paolo Lorenziego.

Pablo Cuevas, podobnie jak w zeszłym tygodniu w São Paulo, pokonał Nicolása Almagro. Rozstawiony z numerem szóstym Urugwajczyk zwyciężył 4:6, 6:3, 6:4 i w kolejnej fazie Rio Open stanie naprzeciw Alberta Montanesa, który wygrał trzysetową konfrontację z Maximo Gonzalezem.

Mający problemy żołądkowe Santiago Giraldo nie dokończył meczu z Juanem Monaco. Kłopoty zdrowotne dopadły również Leonardo Mayera, który skreczował w pojedynku z Blazem Rolą z powodu odwodnienia. Słoweniec w II rundzie zmierzy się z Joao Souzą. Reprezentant gospodarzy stracił tylko trzy gemy w spotkaniu przeciw Facundo Arguello. - Sprawiłem, że mogłem grać swój tenis i dzięki temu czułem się komfortowo. Upał mi nie przeszkadzał, bo jestem przyzwyczajony do takiej pogody. Myślę, że to zwycięstwa doda mi wiary w siebie przed kolejnym meczem - powiedział Brazylijczyk.

W II rundzie dojdzie również do spotkania dwóch tenisistów leworęcznych - Martina Klizana i Federico Delbonisa. Rozstawiony z numerem ósmym Słowak wygrał 6:4, 0:6, 6:4 z Dusanem Lajoviciem, a Argentyńczyk obronił meczbola i wyeliminował swojego krajana Diego Schwartzmana.

Pablo Andújar (Hiszpania) - Paolo Lorenzi (Włochy) 3:6, 6:0, 6:3
Federico Delbonis (Argentyna) - Diego Schwartzman (Argentyna) 6:7(8), 7:6(6), 2:1 i krecz
Albert Montañés (Hiszpania) - Maximo Gonzalez (Argentyna) 4:6, 6:4, 6:0
Pablo Carreño (Hiszpania) - Carlos Berlocq (Argentyna) 6:3, 6:7(3), 6:0
João Souza (Brazylia, WC) - Facundo Argüello (Argentyna, Q) 6:2, 6:1

Czy Rafael Nadal obroni tytuł w turnieju w Rio de Janeiro?