ATP Sydney: Viktor Troicki zwycięzcą historycznego finału

Viktor Troicki wygrał w finale turnieju ATP w Sydney z Michaiłem Kukuszkinem. Dla Serba to drugi tytuł w głównym cyklu w karierze.

Marcin Motyka
Już przed odbiciem pierwszej piłki stało się jasne, że mecz o tytuł w turnieju w Sydney zapisze się w annałach historii męskiego tenisa. Po raz pierwszy w historii cyklu ATP World Tour w finale zmierzyło się ze sobą dwóch tenisistów, którzy do głównej drabinki musieli przebijać się przez kwalifikacje. Zwyciężył Viktor Troicki, który pokonał Michaiła Kukuszkina w dwóch setach.
Mecz, który z trybun obserwował patron kortu centralnego w Sydney Ken Rosewall, Troicki rozpoczął przeciętnie i już w gemie otwarcie musiał bronić się przed przełamaniem. Zagrożenie oddalił asem serwisowym, po czym przystąpił do ataku. Od stanu 2:2 Serb nie stracił ani jednego gema, notując dwa przełamania, i zapisał premierową odsłonę na swoim koncie. W drugim secie obraz gry nie uległ zmianie, wciąż dominował Troicki, który już w czwartym gemie, po serii błędów rywala, wywalczył breaka. Przegrywając 1:4, Kukuszkin poprosił o interwencję fizjoterapeuty. Dłuższa niż zwykle przerwa wybiła z rytmu Troickiego, który oddał przewagę breaka.

Reprezentujący Kazachstan Rosjanin wrócił do gry w drugiej partii, ale nie na długo. W ósmym gemie popełnił prosty błąd przy siatce, co dało piłkę na przełamanie Troickiemu, przy której Kukuszkin posłał forhend w siatkę. Serwujący po tytuł Troicki pewnie dokończył dzieła, kończąc mecz asem.

- Dziękuję wszystkim. Uwielbiam grać w Sydney i mam nadzieję, że wrócę tu za rok - powiedział 28-letni Troicki, dla którego był to drugi finał w Sydney (w 2011 roku przegrał z Gillesem Simonem). Łącznie dla Serba był to szósty finał w głównym cyklu i drugi tytuł mistrzowski.

Natomiast 27-letni Kukuszkin rywalizował w swoim trzecim finale (pierwszym poza Rosją) i po raz drugi musiał przełknąć gorycz porażki.

W finale zmagań gry podwójnej zwyciężyli Rohan Bopanna i Daniel Nestor. Rozstawiona z numerem trzecim para hindusko-kanadyjska w finale pokonała 6:4, 7:6(5) duet oznaczony "dwójką" Jean-Julien Rojer / Horia Tecau i zdobyła swój premierowy wspólny tytuł. Ogółem to dla Bopanny 11. deblowe mistrzostwo, a dla Nestora 86.

Apia International Sydney, Sydney (Australia)
ATP World Tour 250, kort twardy, pula nagród 439,4 tys. dolarów
sobota, 17 stycznia

finał gry pojedynczej:

Viktor Troicki (Serbia, Q) - Michaił Kukuszkin (Kazachstan, Q) 6:2, 6:3

finał gry podwójnej:

Rohan Bopanna (Indie, 3) / Daniel Nestor (Kanada, 3) - Jean-Julien Rojer (Holandia, 2) / Horia tecau (Rumunia, 2) 6:4, 7:6(5)