WTA Hobart: Drugi tytuł Heather Watson

Heather Watson została mistrzynią turnieju WTA International w Hobart. W finale Brytyjka pokonała Amerykankę Madison Brengle.

Łukasz Iwanek
Heather Watson (WTA 49) to jedyna od 1988 roku Brytyjka, która wygrała turniej WTA w singlu. Trzy lata temu triumfowała w Osace, a w sobotę wywalczyła tytuł w Hobart. W finale pokonała 6:3, 6:4 Madison Brengle (WTA 84). W 1988 roku w Aptos najlepsza była Sara Gomer i dopiero po 24 latach kolejna Brytyjka poczuła smak zwycięstwa w głównym cyklu.
W gemie otwarcia I seta Watson obroniła sześć break pointów, a w trzecim uzyskała przełamanie wykorzystując szóstą okazję. Po serii obustronnych strat serwisu, Brytyjce dwa razy udało się utrzymać podanie. W dziewiątym gemie zniwelowała break pointa, by następnie wykorzystać pierwszego setbola. Brengle jedyny raz w tej partii serwisu nie oddała w drugim gemie. O wyniku II seta zadecydowało jedyne przełamanie, jakie Watson uzyskała na 4:3. W 10. gemie od 15-30 zdobyła trzy punkty i mogła świętować drugi triumf w głównym cyklu. W drodze do finału Watson wyeliminowała trzy rozstawione zawodniczki - Sloane Stephens (nr 5), Robertę Vinci (nr 9) i Alison Riske (nr 9). Brengle wcześniej odprawiła m.in. była mistrzynię turnieju w Hobart Monę Barthel. Było to niezwykle dramatyczne spotkanie. Amerykanka wróciła z 6:7, 1:4 oraz z 2:5 w III secie, obroniła piłkę meczową (przy 4:5 w II partii) i zwyciężyła 6:7(6), 7:5, 7:6(2). Brengle w sobotę wystąpiła w swoim pierwszym finale w głównym cyklu.

W deblu najlepszej okazały się Kiki Bertens i Johanna Larsson, które wróciły z 1:4 w I secie i pokonały 7:5, 6:3 Witalię Diaczenko i Monicę Niculescu. Dla Szwedki to trzeci deblowy tytuł w głównym cyklu (wcześniej Quebec City 2010 i Kopenhaga 2011), dla Holenderki zaś pierwszy. Dla Niculescu był to czwarty finał w Hobart. W 2010 roku nie udało się jej wywalczyć głównego trofeum (jej partnerką była Yung-Jan Chan), ale w 2012 i 2014 roku była już najlepsza, odpowiednio wspólnie z Iriną Begu i Klarą Koukalovą.

Hobart International, Hobart (Australia)
WTA International, kort twardy, pula nagród 250 tys. dolarów
sobota, 17 stycznia

finał gry pojedynczej:

Heather Watson (Wielka Brytania) - Madison Brengle (USA, Q) 6:3, 6:4

finał gry podwójnej:

Kiki Bertens (Holandia) / Johanna Larsson (Szwecja) - Witalia Diaczenko (Rosja) / Monica Niculescu (Rumunia) 7:5, 6:3

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)