Finały ATP World Tour: Kei Nishikori lepszy w debiucie od Andy'ego Murraya

Kei Nishikori znakomicie rozpoczął zmagania w londyńskich Finałach ATP World Tour. W pierwszym meczu Grupy B Japończyk pokonał w dwóch setach faworyta gospodarzy, Andy'ego Murraya.

Rafał Smoliński
W trzech poprzednich pojedynkach Andy Murray za każdym razem okazywał się lepszy od Keia Nishikoriego, dlatego przed własną publicznością to on był faworytem niedzielnego starcia. Brytyjczyk zagrał jednak bezbarwnie, popełnił sporo niewymuszonych błędów i po 95 minutach przegrał w pełni zasłużenie 4:6, 4:6.
Pierwsze cztery gemy pojedynku padły łupem serwujących, choć dało się zauważyć, że to 27-latek z Dunblane czuje się lepiej w londyńskiej O2 Arenie. Murray już w trzecim gemie miał break pointa, lecz Japończyk zdołał uratować się świetnym podaniem. Po zmianie stron Szkot dopiął jednak swego i po podwójnym błędzie Nishikoriego wyszedł na prowadzenie.Radość z wywalczonej przewagi nie trwała długo. Reprezentant Kraju Kwitnącej Wiśni przełamał swojego przeciwnika do zera i wyrównał na po 3. Faworyt gospodarzy ciągle mylił się, dlatego nie był w stanie wykorzystać kolejnej okazji na objęcie prowadzenia. W 10. gemie inicjatywę znów przejął Nishikori, który wypracował sobie dwa setbole. Pierwszego Murray jeszcze oddalił, ale przy drugim dał się już przełamać. Brytyjczyk kontynuował słabą grę na początku drugiej partii, dlatego na tablicy wyników szybko zrobiło się 3:0 dla Nishikoriego. W czwartym gemie Szkot z wielkim trudem utrzymał serwis, ale wciąż nie było widoków na jego powrót do gry. Dopiero w siódmym gemie przełamał podanie Japończyka, lecz jak się miało okazać, był to tylko jego kolejny chwilowy przebłysk. W 10. gemie tenisista gospodarzy szybko znalazł się w opałach, a po wyrzuceniu prostego bekhendu w aut doznał zaskakującej porażki.
Statystyki meczu Keia Nishikoriego z Andym Murrayem (foto: Twitter) Statystyki meczu Keia Nishikoriego z Andym Murrayem (foto: Twitter)
W ciągu 95 minut Nishikori zanotował jednego asa, osiem podwójnych błędów, 20 kończących uderzeń i 25 błędów własnych. Murray natomiast miał siedem asów, trzy podwójne błędy, 18 winnerów i 28 pomyłek. Zwycięstwo Japończyka w dwóch setach daje mu spore szanse na awans do półfinału Masters. W drugim niedzielnym meczu Grupy B Roger Federer pokonał Milosa Raonicia 6:1, 7:6(0).

Finały ATP World Tour, Londyn (Wielka Brytania)
Tour Championships, kort twardy w hali, pula nagród 6,5 mln dolarów
niedziela, 9 listopada

GRA POJEDYNCZA

Grupa B:

Kei Nishikori (Japonia, 4) - Andy Murray (Wielka Brytania, 5) 6:4, 6:4

Finały ATP World Tour: Wyniki i tabele

Finały ATP World Tour: Niepomyślny debiut Milosa Raonicia, Roger Federer zwycięski