ATP Szanghaj: Ferrer znalazł sposób na Murraya, Berdych i Simon w ćwierćfinale

Andy Murray na III rundzie zakończył rywalizację w turnieju ATP w Szanghaju. W czwartek pogromcą Brytyjczyka okazał się David Ferrer, który również stara się o miejsce w Finałach ATP World Tour.

Rafał Smoliński
Przed czwartkowym spotkaniem David Ferrer pokonał Andy'ego Murraya na kortach twardych tylko raz, podczas londyńskiego turnieju Masters w 2011 roku. W Szanghaju Hiszpan dokonał tej sztuki po raz drugi, choć po pierwszym secie nic nie wskazywało na jego zwycięstwo. Brytyjczyk dominował w wymianach i co najważniejsze dwukrotnie przełamał serwis starszego od siebie o pięć lat walencjanina. Po 37 minutach Murray wygrał premierową odsłonę 6:2.
Odpowiedź Ferrera była jednak znakomita. Hiszpan ograniczył do minimum liczbę błędów własnych, a w wymianach starał się atakować stronę bekhendową pochodzącego z Dunblane zawodnika. Taktyka ta szybko przyniosła mu wymierne korzyści w postaci dwóch przełamań i wyrównania stanu rywalizacji. W decydującej odsłonie obraz gry nie uległ zmianie, gdyż na korcie wciąż dominował 32-latek z Walencji. Po godzinie i 55 minutach oznaczony "piątką" Ferrer pokonał Murraya 2:6, 6:1, 6:2.- Musiałem dziś zagrać swój najlepszy tenis. Awans do Masters jest moim celem, ale o to samo stara się także Andy. Był to zatem bardzo ważny mecz dla nas obu, a dla mnie cenna wygrana - powiedział Ferrer, który poprawił na 6-7 bilans bezpośrednich pojedynków z Murrayem. W całym meczu Hiszpan zanotował po 20 winnerów i 20 błędów własnych, zaś jego przeciwnik skończył 34 piłki i miał 26 pomyłek. W ćwierćfinale rywalem Ferrera będzie albo Novak Djoković, albo Michaił Kukuszkin.

Cenną wygraną zanotował również w czwartek Tomas Berdych, który także stara się o miejsce w tegorocznych Finałach ATP World Tour. Reprezentant Czech pokonał 6:3, 6:4 Ivo Karlovicia i w piątkowym ćwierćfinale spotka się z Gillesem Simonem, który w III rundzie pewnie wyeliminował tunezyjskiego kwalifikanta, Maleka Jaziriego. Drugim Francuzem w ćwierćfinale został Julien Benneteau, czwartkowy pogromca Amerykanina Jacka Socka.

Shanghai Rolex Masters, Szanghaj (Chiny)