ATP Marsylia: W finale Murray przeciwko Ancicowi

Turniejowa czwórka Brytyjczyk Andy Murray (11.ATP) jest faworytem dzisiejszego finału turnieju ATP w Marsylii (z pulą nagród 534 tys. euro). Sympatycy tenisa wiedzą jednak, że jego przeciwnik Chorwat Mario Ancic (135.ATP) półtora roku temu był na 7. miejscu w rankingu tenisistów. Za to Murray najwyżej sklasyfikowany był na 8. pozycji. Początek meczu o godz. 14:30.

Daniel E. Groszewski

Zwycięzca tego pojedynku oprócz punktów do rankingu odbierze też 85 650 euro.

Obaj finaliście spotkali się do tej pory raz i to w okresie, gdy u szczytu formy był Ancic. Chorwat w 2006 roku wygrał pojedynek w Auckland 6:3, 7:6. 7. miejsce w rankingu tenisistów ATP osiągnął 7 lipca 2006 roku. Teraz po długiej przerwie spowodowanej chorobą próbuje powrócić do czołówki. Bardzo może mu w tym pomóc zwycięstwo w dzisiejszym finale. Dla Chorwata będzie to już drugi występ w finale marsylskiego turnieju. Pierwszy raz zagrał w nim przed dwoma laty i przegrał z Francuzem Arnaudem Clementem 4:6, 2:6. I to właśnie przemawia na korzyść Ancicia.

Od początku turnieju nie zdarzyło się bowiem, żeby jakikolwiek tenisista dwa razy przegrał w finale. Drugą szansę dotychczas wykorzystali: Clement, Rosjanin Jewgienij Kafelnikow i Szwajcar Roger Federer. Startujący w Marsylii dzięki dzikiej karcie Chorwat w drodze do finału pokonał: finalistę Australian Open z tego roku Francuza Jo-Wilfrieda Tsonga, kwalifikanta - Rosjanina Teimuraza Gabaszwiliego, finalistę paryskiego turnieju sprzed czterech lat Szweda Robina Soderlinga i finalistę sprzed roku Cypryjczyka Marcosa Baghdatisa . Do tej pory 23-letni Ancic wygrał trzy turnieje ATP.

Z kolei dla 20-letniego Murraya finał w Marsylii będzie już drugim finałem w którym zagra w tym roku! Pierwszy z nich, w Doha, wygrał. Było to jego czwarte zwycięstwo w turnieju ATP. Sam jest też bardzo zadowolony ze swojej postawy we francuskim turnieju. Wręcz szczęśliwy był po wyeliminowaniu w półfinale Francuza Paula-Henriego Mathieu.

- Grałem naprawdę dobrze - podsumował. - To prawdopodobnie był jeden z najlepszych moich meczów w tym roku. Mój serw był bardzo mocny i mój plan zmuszenia go do gry przy siatce perfekcyjny - dodał. Murray nie ukrywa, że ma chrapkę na drugie zwycięstwo w 2008 roku. Dałoby mu to wspaniałą średnią - jedno zwycięstwo w miesiącu. W drodze do finału dzięki rozstawieniu miał trochę łatwiej: najpierw pokonał kwalifikanta - Holendra Jesse Huta Galunga, potem wracającego po kontuzji finalistę tegorocznego turnieju w Doha Szwajcara Stanislasa Wawrinkę, Francuza Nicolasa Mahuta i lidera rankingu "Masters France" Mathieu.

Bukmacherzy zgodnie twierdzą, że większe szanse na zwycięstwo ma Murray.