US Open: Błyskawiczny Djoković, przeciętny Wawrinka, pewny Raonić

Novak Djoković stracił siedem gemów w I rundzie US Open z Diego Schwartzmanem. Swoje inauguracyjne pojedynki również w trzech setach wygrali Stan Wawrinka, Milos Raonic i Tommy Robredo.

Marcin Motyka
Tylko 97 minut trwał pierwszy występ w US Open 2014 Novaka Djokovicia. Mimo że debiutujący na kortach Flushing Meadows Diego Schwartzman robił wiele, aby uprzykrzyć życie liderowi rankingu ATP, a po jego akcjach nowojorska publiczność zrywała się z miejsc, w łącznym rozrachunku Argentyńczyk zdobył siedem gemów. Rozstawiony z numerem pierwszym Djoković na zakończenie pierwszego dnia zmagań zwyciężył 6:1, 6:2, 6:4.
Djoković, mistrz US Open z 2011 roku, zapisał na swoim koncie siedem asów, popełnił trzy podwójne błędy serwisowe, dwukrotnie został przełamany, wykorzystał siedem z 12 break pointów i łącznie zdobył 91 punktów w całym meczu, o 36 więcej od swojego przeciwnika. W II rundzie Serb zagra z Paulem-Henrim Mathieu, który wyszedł zwycięsko z pięciosetowej batalii z Gillesem Müllerem. Bez straty seta do II rundy awansował Stan Wawrinka, jednakże nie pozostawił po sobie najlepszego wrażenia. Szwajcar, podobnie jak w turniejach przygotowawczych przed US Open, grał zrywami, miał problemy z serwisem (tylko 47 proc. trafionego pierwszego serwisu i dwie straty podania), popełniał wiele błędów (38 niewymuszonych), ale forma, jaką zaprezentował, wystarczyła do pewnego zwycięstwa z Jiřím Veselým 6:2, 7:6(6), 7:6(3). Kolejnym rywalem oznaczonego "trójką" Wawrinki będzie Thomaz Bellucci, który pokonał Szwajcara przed pięcioma laty na mączce w Gstaad.

Zwycięzca tegorocznego cyklu US Open Series Milos Raonić zapracował już na dodatkową premię w wysokości 25 tys. dolarów za awans do 1/32 finału US Open. Kanadyjczyk, który jeżeli okaże się najlepszy w US Open, wzbogaci się o okrągły milion dolarów, na inaugurację posłał 20 asów serwisowych, 58 uderzeń kończących i wywalczył cztery przełamania, pokonując 6:3, 6:2, 7:6(1) japońskiego kwalifikanta, Taro Daniela.

- Przed meczem dowiedziałem się, że mój rywal prezentuje hiszpańską szkołę tenisa i gra przede wszystkim z głębi kortu - mówił Raonić. - Na korcie czułem się komfortowo, choć miałem wahania formy. Grałem dobrze, by po chwili grać źle. Przed kolejnymi spotkaniami muszę to poprawić - dodał rozstawiony z numerem piątym Kanadyjczyk, który o III rundę powalczy z kolejnym tenisistą z eliminacji, Peterem Gojowczykiem. Niemiec w trzech setach wyeliminował swojego rodaka, Benjamina Beckera.

Tommy Robredo jedynie w początkowej fazie meczu miał kłopoty z Edouardem Rogerem-Vasselinem. Oznaczony "16" Hiszpan szybko jednak uporał się z trudnościami i awansował do kolejnej fazy nowojorskiego turnieju, wygrywając z Francuzem 6:4, 6:3, 6:4. Robredo zmierzy się teraz z Simone Bolellim, z którym w głównym cyklu grał trzykrotnie, ale wygrał tylko jeden raz.

Od falstartu zmagania w US Open 2014 rozpoczął Jeremy Chardy. Rozstawiony z numerem 30. Francuz przegrał w tie breaku pierwszego seta pojedynku z Alejandro Fallą, lecz wywalczył awans, ponieważ trzy kolejne partie padły jego łupem. 27-latek z Pau wygrał swój 25. mecz w tym sezonie i w 1/32 finału zagra z Blazem Kavciciem. Słoweniec pokonał reprezentanta gospodarzy, Donalda Younga.

Nie powiodło się również innemu amerykańskim tenisiście, Bradleyowi Klahnowi, który w czterech setach przegrał z Andriejem Kuzniecowem. Dla 23-letniego Rosjanina to pierwszy wygrany mecz w US Open w karierze, a o kolejne zwycięstwo powalczy z Fernando Verdasco.

Wygrał za to weteran Michael Llodra. Rozgrywający swój ostatni turniej wielkoszlemowy 34-latek z Paryża ograł 6:4, 6:3, 7:5 Daniela Gimeno i w II rundzie zmierzy się z oznaczonym "22" Philippem Kohlschreiberem, z którym przegrał na nowojorskich kortach przed dwoma sezonami.

US Open, Nowy Jork (USA)
Wielki Szlem, kort twardy (Decoturf), pula nagród w singlu mężczyzn 14,792 mln dolarów
poniedziałek, 25 sierpnia

I runda gry pojedynczej:

Novak Djoković (Serbia, 1) - Diego Schwartzman (Argentyna) 6:1, 6:2, 6:4
Stan Wawrinka (Szwajcaria, 3) - Jiří Veselý (Czechy) 6:2, 7:6(6), 7:6(3)
Milos Raonić (Kanada, 5) - Taro Daniel (Japonia, Q) 6:3, 6:2, 7:6(1)
Tommy Robredo (Hiszpania, 16) - Édouard Roger-Vasselin (Francja) 6:4, 6:3, 6:4
Jérémy Chardy (Francja, 30) - Alejandro Falla (Kolumbia) 6:7(5), 6:2, 7:5, 6:4
Paul-Henri Mathieu (Francja) - Gilles Müller (Luksemburg) 6:7(7), 7:5, 7:6(6), 6:7(5), 6:1
Blaž Kavčič (Słowenia) - Donald Young (USA) 7:5, 6:4, 6:4
Andriej Kuzniecow (Rosja) - Bradley Klahn (USA) 6:4, 4:6, 6:3, 7:5
Peter Gojowczyk (Niemcy, Q) - Benjamin Becker (Niemcy) 6:2, 6:4, 6:2
Michaël Llodra (Francja, WC) - Daniel Gimeno (Hiszpania) 6:4, 6:3, 7:5