ATP Hamburg: Dominic Thiem górą w starciu młodych wilków, zwycięstwa Benoita Paire'a i Dustina Browna

Benoit Paire przerwał serię porażek i awansował do II rundy turnieju ATP w Hamburgu, broniąc meczbola z Andriejem Gołubiewem. W poniedziałek wygrali m.in. Dustin Brown, Dominic Thiem i Dusan Lajović.

Marcin Motyka
German Open Tennis Championships to największy turniej tenisowy odbywający się w Niemczech. Impreza rozgrywana na słynnych kortach stadionu Rothenbaum straciła jednak nieco na prestiżu od 2009 roku, gdy po reformie kalendarza męskich rozgrywek jej status z ATP Masters 1000 został zmniejszony na ATP World Tour 500.
W meczu otwarcia tegorocznej edycji mistrz zmagań w Hamburgu sprzed czterech lat Andriej Gołubiew, który od czasu triumfu nie wygrał w tym turnieju ani jednego meczu, mierzył się z czekającym na zwycięstwo od pięciu spotkań Benoitem Paire'em. Obaj tenisiści stanęli więc przed szansą zakończenia serii porażek, ale zwycięzca mógł być tylko jeden i okazał się nim Francuz. Paire w 12. gemie trzeciego seta obronił piłkę meczową i zwyciężył 1:6, 6:1, 7:6(4), czym wywalczył awans do II rundy, w której jego rywalem będzie rozstawiony z numerem 11. Santiago Giraldo. W pojedynku tenisistów urodzonych w 1993 roku Dominic Thiem zdobył dziesięć końcowych gemów z rzędu i pokonał 7:5, 6:0 Jiříego Veselý'ego. - Był to dla mnie trudny mecz, ponieważ grałem z moim przyjacielem, którego znam od czasów juniorskich. W ostatnich dwóch miesiącach częściej przegrywałem, więc jest to dla mnie ważne zwycięstwo. W drugim secie zagrałem bardzo dobrze. Na kortach ziemnych czuję się komfortowo - powiedział Austriak, którego kolejnym rywalem będzie turniejowa "13" Marcel Granollers.

Swoje mecze wygrali także inni młodzi i utalentowani tenisiści. 23-letni Serb Dusan Lajović, który wyeliminował Kenny'ego de Scheppera i o III rundę zmierzy się z Carlosem Berlocqiem, oraz jego o rok młodszy rodak, Filip Krajinović. 22-latek z Belgradu pokonał 1:6, 7:5, 6:2 Jana-Lennarda Struffa i w następnej fazie turnieju zagra z obrońcą tytułu, rozstawionym z numerem drugim Fabio Fogninim.

Inauguracyjnego rywala poznał najwyżej klasyfikowany uczestnik German Open Tennis Championships, David Ferrer. Hiszpan, posiadacz dzikiej karty, stanie naprzeciw Michaiła Kukuszkina, z którym ma bilans 4-0, w tym 2-0 na ceglanej mączce. W poniedziałek Kazach wygrał 6:2, 6:2 z tureckim kwalifikantem, Marselem İlhanem.

W pierwszym dniu zmagań w Hamburgu niemieccy kibice mogli oklaskiwać zwycięstwa dwóch swoich reprezentantów. Rezydent tego miasta, Tobias Kamke, ograł w trzech setach Jarkko Nieminena i w II rundzie zagra z zeszłorocznym finalistą Federico Delbonisem, natomiast Dustin Brown zrewanżował się Pablo Carreno za ubiegłotygodniową porażkę z Bastad, wygrywając 7:6(5), 6:3 i o awans do 1/8 finału powalczy z oznaczonym "dziewiątką" Fernando Verdasco.

Promocję do II rundy wywalczyli też Hiszpanie: Pablo Andujar i Daniel Gimeno, którzy poniedziałkowe mecze wygrali bez straty seta i w II rundzie zagrają z odpowiednio - Thomazem Belluccim, który zastąpił Roberto Bautistę, i Tommym Robredo. Nie powiodło się za trzeciemu reprezentantowi Armady, Albertowi Montanesowi, który nie sprostał Gastao Eliasowi. Portugalski kwalifikant w walce o III rundę skrzyżuje rakietę z faworytem gospodarzy, Philippem Kohlschreiberem.

German Open Tennis Championships, Hamburg (Niemcy)